Mnohí Slováci si všimli, že ich balkóny či autá sa v posledných dňoch ocitli pod poriadne hrubou prikrývkou žltého prachu. A hoci sa viacerí domnievajú, že môže ísť o peľ repky olejnej či saharský piesok, mýlia sa. Odborníci vysvetlili, čo je za týmto fenoménom.

Obyvatelia Slovenska si v týchto dňoch všimli, že na svojich balkónoch či odparkovaných autách nachádzajú hrubú vrstvu akéhosi žltého prachu. Aj keď sa mnohí domnievali, že ide zrejme o saharský piesok alebo repkový peľ, nie je tomu tak. Ako objasňujú odborníci, má ísť o výnimočný úkaz, ktorý sa objavuje raz za niekoľko rokov.

Tento peľ pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery. Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch,” uviedla Jana Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici pre TVnoviny.

Pavol Faško zo SHMÚ doplnil, že tohtoročná peľová sezóna je nepriaznivejšia v celej Európe v porovnaní s minulými rokmi, keďže rastliny aktuálne kvitnú viac ako pominulé roky. “Na začiatku jari bolo počasie s dlhým trvaním slnečného svitu a pravidelne fúkal vietor. Toto všetko prispelo k dobrému transportu peľu,” objasňuje vysoký výskyt.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

 

Zdroj:  tvnoviny.sk │ Foto:  Televízia Markíza