3. máj so sebou priniesol aj túto smutnú informáciu o úmrtí jedného z najznámejších súČasných slovenských autorov, ktorý bol okrem toho aj pedagógom či režisérom.

Vo veku 68 rokov nás naveky opustil pán Ján Uličiansky, ktorého meno je dobre známe hlavne vďaka množstvu kníh či rozhlasových a bábkových rozprávok pre deti. V minulosti sa venoval aj režírovaniu bábkových hier pre deti.

V rokoch 1988 – 2008 bol šéfdramaturgom Hlavnej redakcie pre deti a mládež v Slovenskom rozhlase v Bratislave a bol tiež zakladateľom festivalu rozhlasovej tvorby pre deti a mládež Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase, rozhlas v knihe. Od roku 1991 pôsobil aj ako vysokoškolský pedagóg na VŠMU v Bratislave a ako organizátor knižnej tvorby pre deti. Jeho meno mohli mnohí poznať aj vďaka svojim nezmazateľným stopán v RTVS.

Jeho knihy boli preložené do mnohých jazykov vrátane nemčiny, angličtiny či taliančiny, no aj češtiny alebo ruštiny. V najbližších dňoch by mali byť niektoré jeho hry a ďalšie diela odvysielané aj v rozhlasových a televíznych reláciach pod hlavičkou RTVS. Česť jeho pamiatke.

Zdroj: Topky | Foto: Depositphotos, FB/Ján Uličiansky