Smutný príbeh Juraja z okresu Piešťany, ktorý vyvoláva rozpačité emócie. Aj keď by sa mohlo zdať, že štát je voči nemu nespravodlivý, muž v strednom veku si, pravdupovediac, môže za svoju nešťastnú situáciu z veľkej časti sám.

Príbeh môže byť výstrahou pre tých, ktorí si svoje povinnosti v čase zamestnanosti neplnia spôsobom, akým by mali. Aj keď Juraj pracoval ako stavebný robotník po dobu pätnástich rokov, invalidný dôchodok mu po zotavení sa z krvácania do mozgu vyplácaný nie je.

Invalidný dôchodok bol Jurajovi z medicínskeho hľadiska vymeraný na 45 %, podľa poisťovne však nemal odpracovaných potrebných 8 rokov pre splnenie tejto druhej podmienky prídavku. Robotník pracoval bez zmluvy: „To som nevedel ani, že som dohodár. Ja som nepodpisoval nič, až potom, keď som dostal tie zdravotné problémy, tak potom už sa to začalo riešiť, ale to už bolo asi neskoro,“ hovorí pre TV Markíza Juraj.

Juraj pracoval oficiálnou zmluvnou cestou 6 rokov, poistné za zvyšné dva neodpracované roky si môže doplatiť. Urobiť tak však môže iba maximálne tri roky spätne, čo znamená, že Juraj má na splnenie tejto podmienky posledný mesiac. Zúfalému mužovi je momentálne vyplácaná iba dávka v hmotnej núdzi, čo značí sumu 70 € mesačne.

  Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: Markíza.sk