Kamenné sochy “moai” vŕtajú už dlhé roky hlavy vedcov, ktorí sa pokúšajú vyriešiť ich vznik, význam atď. Na čom sa mali vedci relatívne nedávno v súvislosti s týmito sochami zjednotiť?

Podľa informácií, ktoré v súčasnosti máme, sa na tomto ostrove v správe štátu Čile, domáci obyvatelia trápili nedostatkom pitnej vody. Tomu sa nedá čudovať, veď na takom odľahlomo mieste v Tichom oceáne príliš nemá byť pitná “sladká” voda odkiaľ.

Vedci zistili, že moai boli strategicky rozmiestnené pozdĺž pobrežia a označovali miesta, kde bol prístup k sladkej vode.

Vulkanický terén ostrova, ktorý rýchlo absorbuje dažďovú vodu, neponúkal mnoho povrchových potokov alebo riek. Vzájomné pôsobenie podzemnej vody stekajúcej z kopca a oceánu pri odlive však vytváralo oblasti, kde sa miešala sladká a slaná voda a vznikala brakická, ale pitná voda.

Predpokladá sa, že moai označovali tieto miesta výtoku vzácnej sladkej vody a navádzali obyvateľov k potrebným zdrojom na ich prežitie.

Táto skutočnosť dáva odpoveď, no mnohé ďalšie sa stále vynárajú, veď i vás možno napadlo, že predsa určite existujú aj jednoduchšie spôsoby ako si označiť určité miesta ako vytesanie stoviek mnohotonových sôch. Ich význam teda mohol byť ešte iný.

Zdroj: Smithsonianmag | Foto: Depositphotos