V uplynulých dňoch obletela celé Slovensko šokujúca výpoveď jednej z doktoriek Neonatológie v Martine, ktorá prostredníctvom sociálnej siete zdieľala svoje pocity zo zásahu. Lekárka bola privolaná k prípadu predčasne narodeného dieťatka, ktorému išlo doslova o život.

“Zvoní telefón. Najprv si myslíš, že sa ti to zdá, potom ťa mykne- dnes máš príslužbu. Pretrieš si oči a žmúriš na mobil, aby si zdvihla.- Áno? Prosím? – Dobré ránko, ideš sa voziť, 27. týždeň v Hornej Dolnej. Dohodnete sa, že pre teba príde taxík o 15 minút. Postavíš sa, príde ti zle, musíš si na chvíľu sadnúť. Lepšie pozrieš na telefón – ešte je len pol druhej v noci. Neznášaš takéto prudké prebudenia z tvrdého spánku, je ti na zvracanie a točí sa ti hlava. Opláchneš sa studenou vodou, napiješ sa, už je ti lepšie. Rýchlo sa prezlečieš z pyžama, vezmeš niečo na pitie, prebehneš zuby kefkou. Prešlo asi 7 minút, tak ideš pomaly pred panelák. Taxík príde o chvíľu,” začína príbeh lekárky, ktorej kroky smerovali do nemocnice a následne na miesto zásahu.

“Cesta ubehne rýchlo, za chvíľu ste v nemocnici a o pár minút vás víta službukonajúca lekárka. Už na prvý pohľad je vidieť, ako rada nás vidí. Ak by to nebolo nevhodné, tak by nás asi aj vyobjímala. Povie vám anamnézu a všetky potrebné informácie o pacientovi. Vyšetríš malé bábätko. Na CPAPe, 30% kyslíka, akcia srdca v norme, tečie mu glukóza. Prekladáte ho do transportného inkubátora a v tom sa všetko zmení. Saturácia nebezpečne klesne, nastupuje tachykardia- vám aj bábätku. Pridáte kyslík, ale nič sa nedeje, stav sa nezlepší. Jedno je isté, takto ho do sanitky nevezmeš,” približuje doktorka dramatické chvíle, kedy ide dieťatku doslova o život.

“Povieš sestričke, že ideš intubovať. V momente ti podáva laryngoskop a chystá kanylu. Aha, lenže dieťa je vysoko v transportnom inkubátore a ty si krpatá a nedá sa ti postaviť tak, aby si dobre videla. Mama ti síce vždy vravela, že čo je malé, to je milé a dobrého veľa nebýva, ale asi ju nikdy nenapadlo, že tvoja výška bude problémom pri záchrane života malého bábätka. Vykladať ho zas von by znamenalo stratiť drahocenné minúty a každá manipulácia navyše môže ešte zhoršiť situáciu. Duchaprítomný šofér sanitky ti podáva stolček. Vyskočíš hore a v tom ti napadne, ako profesor Zibolen vždy vraví, že dámy neskáču a neutekajú. Lenže ty vieš, že aj pani primárka Maťašová beží, keď jej zavoláme, že resuscitujeme novorodenca a ona predsa je dáma, takže to s tebou nebude až také stratené,” pokračuje lekárka v dramatickom príbehu.

“Sklánaš sa nad dieťatkom ako sudička z rozprávky a vieš, že jeho život je teraz v tvojich rukách. Intubuješ, podávaš surfaktant. Zoskočíš zo stolčeka. Dieťatko je konečne stabilné. Teba čaká ešte jedna povinnosť. Ideš za maminkou a snažíš sa jej v tejto náročnej chvíli podať všetky informácie tak, aby si ju nevystrašila ešte viac a snažíš sa ju trochu upokojiť. Cestou späť len dúfaš, aby sa bábätko neextubovalo a nemuseli ste to celé absolvovať znova. Predsa len, v sanitke sú možnosti značne obmedzené,” dodáva s tým, že na oddelení si bábätko preberá kolegyňa.

“Je pol 6 ráno a domov sa ti ísť neoplatí. Inšpekčné izby sú obsadené, tam sú zložení kolegovia, čo majú normálnu službu. Berieš jednu deku a kľúč od profesorovej pracovne, kde máte dovolené pri takýchto prípadoch využiť jeho gauč. Za inej situácie by si ešte pomohla kolegyni na oddelení a potom šla domov spať. Je ale sobota ráno a tebe o 7 začína služba,” ukončila doktorka z martinskej nemocnice.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Neonatológia Martin