Predmetom mnohých analýz a výskumov sa stali protilátky po očkovaní. Niet sa čo diviť, keďže odborníci i zaočkovaní chceli vedieť, ako dlho sú chránení proti ochoreniu COVID-19. Najnovšia štúdia však prišla s prekvapujúcimi závermi, ktoré rozhodne nie sú pozitívne.

Vytvorenie protilátok po očkovaní sa neustále rozoberá predovšetkým v odbornej spoločnosti. Dokonca výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla priznal, že účinnosť vakcíny po pol roku klesne odhadom na 84 %. Ide predovšetkým o ľudí so zníženou imunitou, srdcovými chorobami a seniorov. Je iróniou, že práve tejto rizikovej skupine sa dôrazne odporúča očkovanie.

Česká spoločnosť s názvom ,,Podané ruce“ pracovala na štúdií, do ktorej zapojila 627 seniorov, pričom 396 dôchodcov bolo mladších ako 75 rokov. Ich krv bola testovaná na protilátky. Ukázalo sa, že viac ako 60 % z testovaných ľudí má slabé alebo dokonca žiadne protilátky, a to už 4 mesiace po druhej dávke vakcíny.

Pôvodne sa predpokladalo, že plné očkovanie bude dostatočné na minimálne jeden rok. Česká štúdia však tieto dohady úplne vyvrátila a dospela k štyrom hlavným záverom. „1. Hladina protilátok klesá s časom od očkovania a s vekom, 2. Pokles protilátok je razantný – až 60 % očkovaných má po 4 a viac mesiacoch od očkovania negatívne hodnoty, 3. Seniori, ktorí ochorenie COVID-19 v minulosti prekonali, dosahujú vyššie hladiny protilátok ako tí, ktorí ochorenie neprekonali, 4. Stupeň ochrany sa líši aj v závislosti od druhu vakcíny – najhoršie dopadla AstraZeneca,“ vysvetľuje spoločnosť na svojej oficiálnej stránke.

Autori štúdie z tohto dôvodu apelujú na kompetentných, aby začali očkovať ľudí aj treťou dávkou vakcíny. Slovenské ministerstvo zdravotníctva sa chce v tejto veci poradiť s odborníkmi a preštudovať si ďalšie medzinárodné štúdie, pričom vakcinácia treťou dávkou nie je plánovaná, no taktiež nie je do budúcna ani vylúčená.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktualne.podaneruce.cz  |  Foto: aktualne.podaneruce.cz, Pixabay