Len nedávno na tlačovej besede Milan Kraniak uviedol, že v prípade odmietnutia testovania vzniká prekážka na strane zamestnanca a vedenie ho môže prepustiť. Podľa najnovších slov odborníkov je ale všetko inak a takíto zamestnanci by sa mali obrátiť na súdy.

Už v sobotu prídu tisíce Slovákov na plošné testovanie, ktoré sa uskutoční v celej krajine. Okrem výnimiek, ktoré sa testovania zúčastniť nemusia, sa množstvo zamestnaných ľudí chystá na testy aj preto, aby neprišli o prácu. Ako nedávno uviedol Milan Krajniak, v prípade neúčasti na testoch ide o prekážku na strane zamestnanca a je na vašom nadriadenom, ako bude postupovať.

Odborníci z Inštitútu ľudských práv si však myslia niečo iné. Riaditeľ IPĽ Peter Weisenbacher upozornil, že v prípade takejto výpovede sa zamestnávateľ dopúšťa trestného činu. K predmetnému tvrdeniu sa pridala aj programová riaditeľka Alena Krempaská, ktorá uviedla, že k nim dorazili už desiatky podnetov od ľudí, ktorí sú vystavení nátlaku.

Právnik Daniel Grejták rovnako hovorí o trestnom čine vydierania: “Pri trestnom čine vydierania nejde len o vyhrážku násilím, ale aj o vyhrážku pod hrozbou inej ťažkej ujmy,” povedal podľa Nového Času. Ak teda zamestnávateľ sám neorganizuje testovanie, nemal by takýmto spôsobom nútiť zamestnanca k účasti na štátnom testovaní. V prípade, že by niekoho zamestnávateľ po neúčasti na dobrovoľnom testovaní predsa len vyhodil, má sa podľa právnika obrátiť na súd, pričom tento typ súdnych procesov je pre zamestnanca bezplatný.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk, ludskeprava.sk │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky