Povinné očkovanie je na stole už niekoľko mesiacov, pričom Vladimír Lengvarský a Mária Kolíková majú nájsť spôsob povinnosti vakcinácie dostať do praxe aj po právnej stránke. Nie je to tak dávno, čo premiér vyhlásil, že by s nutnosťou očkovania súhlasil pre ľudí nad 60 rokov. Ako je však možné, že do tejto skupiny odrazu patria aj členovia armády?

Peter Pellegrini priznal, že sa na neho pred vianočnými sviatkami obrátili členovia armády z Trenčína. ,,Vedenie im nariaďuje, aby do 21. januára 2022 povinne absolvovali očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a aby v zmysle pokynov Národného centra zdravotníckych informácii absolvovali druhú a tretiu dávku,“ povedal v diskusnej relácií Na Telo.

Minister obrany Jaroslav Naď už na konci septembra minulého roka vyhlásil, že povinné očkovanie sa týka vojakov, ktorí chodia na služobné cesty, výcviky a cvičenia v medzinárodnom krízovom manažmente. Podľa jeho slov bolo nutné nariadiť povinnú vakcináciu kvôli slovenským vojakom vyslaným do zahraničia. Vysvetlil, že na Slovensku dlhodobo existuje povinná očkovacia schéma. „V nej je množstvo vakcinačných látok, ktoré musia mať vojaci za sebou. My sme do toho doplnili Covid-19. Už som to podpísal a je to v platnosti,“ priblížil s tým, že sa tak stalo v pondelok (20. 9.). Rezort obrany zároveň odmietol, že by bolo nariadené očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých vojakov Ozbrojených síl SR.

Získali sme však dokument s názvom ,,Nariadenie k oboznámeniu všetkých PrV s opatrením vedúceho hygienika MO SR k očkovaniu v rezorte obrany“, ktoré bolo zaslané do Brigády vzdušných síl vo Zvolene. V oficiálnom texte majú velitelia jednotiek, náčelníci oddelení a skupiny nariadené oboznámiť všetkých podriadených s opatreniami vedúceho hygienika MO SR k očkovaniu.

Je pravdou, že v dokumente sú uvedené odseky, ktoré sa týkajú nariadení pre profesionálnych vojakov aj v oblasti očkovania proti ochoreniu COVID-19. Jeden z vojakov z povolania pracujúci vo Zvolene nám však potvrdil, že dostal ultimátum v podobe povinnosti zaočkovať sa do 60 dní. Vakcináciu má absolvovať aj napriek tomu, že nebude vyslaný do zahraničnej akcie či výcviku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: markiza.sk, HITky.sk, MO SR  |  Foto: YT/HNtelevízia, FB/Jaroslav Naď-minister obrany SR, OĽaNO, YT/Spoznaj kandidáta