Neuveriteľný prípad sa stal v jednej z materských škôl v bratislavskej mestskej časti Vajnory. Učiteľka chodila medzi deti do škôlky aj v čase, keď bolo nakazená žltačkou. Škôlka o tejto nákaze rodičov vôbec neinformovala! 

 

Prvým nakazeným bol jej manžel, no keď riaditeľka škôlky uvidela, že učiteľka nie je po zdravotnej stránke v poriadku, poslala ju domov. Lekár jej pri vyšetrení diagnostikoval toto ochorenie, ktorým mohla nakaziť aj deti. V škôlke ihneď vykonali všetky epidemiologické opatrenia, no rodičov o hrozbe nakazenia ich detí nikto neinformoval, preto spoločne podali sťažnosť.

Poučení boli aj všetci pracovníci škôlky, ktorí sa podrobili vyšetreniam a boli zaočkovaní. Priestory škôlky denne dezinfikujú, aby sa predišlo väčšiemu nešťastiu. Hygienici nariadili očkovanie učiteliek, no nie detí. Podľa odborníkov očkovať deti v tomto prípade nie je potrebné, nakoľko používajú iné sociálne zariadenia ako pracovníčky škôlky. U žiadneho iného človeka sa ochorenie po tomto incidente nepotvrdilo.

Starosta mestskej časti Vajnory Ján Mrva tvrdí, že sa s problémom obrátia aj na úrad pre verejné zdravotníctvo a zistia, či učiteľka nejako neporušila predpisy a ako by sa to malo riešiť. Do škôlky však vraj chodí vnučka nakazenej učiteľky, ktorá s ňou žije v jednej domácnosti. O tom, ako bude škôlka v tejto veci postupovať zatiaľ známe nie je. Keďže rodičom o tomto probléme nikto nedal vedieť a dozvedeli sa to až po dvoch týždňoch.

Podľa kompetentných je však v tomto prípade v zákone dieťa, nakoľko prevádzkovateľ nie je povinný informovať rodičov o tom, že sa v škôlke vyskytlo nejaké ochorenie. Škôlka má podľa zákona povinnosť informovať len úrad verejného zdravotníctva.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay