Česko, Poľsko, Maďarsko a samozrejme Slovensko. To sú krajiny V4, ktoré majú k sebe v strednej Európe blízko a často spolu ich predstavitelia rokujú o spoločných krokov v regióne. V Prahe sa teraz stretli, aby diskutovali situáciu na Ukrajine a možnú ďalšiu pomoc tejto napadnutej krajine.

Ministri obrany krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa zhodli na tom (za Slovensko Róbert Kaliňák), že Ukrajine je potrebné naďalej pomáhať. V spoločnej deklarácii uviedli, že každý zo štátov bude Kyjev podporovať tak, ako uzná za vhodné. Po rokovaní ministrov obrany krajín V4, Stredoeurópskej obrannej spolupráce (Central European Defence Cooperation – CEDC) a západného Balkánu to v piatok uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová.

„Budeme naďalej podporovať Ukrajinu v jej obrane proti Rusku v súlade s jej potrebami, ako naše krajiny uznajú za vhodné,” citovala ministerka z deklarácie. Ministri sa okrem toho zhodli, že krajiny V4 zdieľajú odhodlanie pomáhať Ukrajine humanitárne, v odmínovaní a v zdravotníckej oblasti. Podľa Černochovej nie je reálne, že ozbrojený konflikt by sa blížil ku koncu.

Koľko obetí si vyžiadal konflikt na Ukrajine? Obrovské čísla!

Zdroj: Aktuality | Foto: IG/cernochova_jana