Protesty zo dňa 17. novembra v uliciach Bratislavy namierené proti Igorovi Matovičovi a protipandemickým opatreniam neboli v okolí jediné. Rovnako tak sa totiž okrem ďalších slovenských miest zúčastnili zhromaždení proti nariadeniam aj Česi. Tí sa zoskupili na Václavskom námestí a bojovali proti obmedzeniam, ktoré im vláda nariadila v dôsledku pandémii koronavírusu.

Nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v krajinách po celom svete ľudia bojujú s pľúcnym ochorením koronavírus, ktoré ovplyvňuje život väčšiny obyvateľstva Zeme. Zväz českých lekárov tak zareagoval na nevôľu ľudí dodržiavať protipandemické opatrenia. Aj keď ich plnenie výrazne prilepšuje stav zdravotníckym sektorom jednotlivých krajín, všade sa nájdu skupiny odporcov, ktoré tieto nariadenia odmietajú rešpektovať.

V zmysle “slobody” tak vedome ohrozujú nielen životy rizikových skupín obyvateľstva, ale aj priťažujú práci zdravotníkov prvej línie. Na druh svojho zamestnania tak doplatila mladá mamička slúžiaca ako zdravotná sestra, ktorá ochoreniu Covid-19, žiaľ, podľahla. Na znak zármutku a viery v osvetu protestujúcich skupín sa česká leárka rozhodla napísať otvorený list, ktorý bol zverejnený na sociálnej sieti Facebook.

Celé znenie otvoreného listu

“Dnes nami v nemocnici hlboko otriasla správa, že na Covid zomrela mladá zdravotná sestra, matka malého dievčatka. Nie, nebola z našej nemocnice, ani sme ju osobne nepoznali, ale aj u nás máme veľa chorých sestričiek, lekárov a ďalších zdravotníkov. A veľmi si želáme, aby sa všetci vrátili späť, veľmi si prajeme, aby sa všetci chorí záchranári uzdravili. A predsa vieme, že všetci sa už nevráti, aj medzi záchranármi si Covid vyberá svoje obete.

Pozerám sa na včerajšie demonštrácie odmietačov rúšok, na vystúpenia mnohých slávnych osobností, ktoré odmietajú všetky opatrenia a zdôrazňujú svoje právo na slobodu. Slobodu? Alebo skôr pseudoslobodu? Naozaj môže niekto nosenie rúšok a dodržiavanie hygienických opatrení považovať za porušenie osobnej slobody? Každý z tých obhajcov pseudoslobody sa môže dostať k lekárovi alebo do nemocnice. Každý z nich bude potom čakať, že tam bude pripravený lekár, zdravotné sestry a ďalší zdravotníci, bude očakávať, že sa o neho postarajú, či už bude mať infarkt, zlomenú nohu alebo sa bude dusiť covidovým zápaľom pľúc. A tí zdravotníci tam budú pripravení, aj keď každá práca s pacientom predstavuje riziko a niektoré výkony veľmi vysoké riziko, že sa infikuje. No predsa tam budú!!!

A tak sa vás pýtam – akým právom žiadate, aby zdravotníci za vašu kvázi slobodu platili vlastným zdravím a vlastným životom? Skutočne si svoju slobodu nenosiť rúška vážite viac než životy sestričiek a lekárov a všetkých ostatných? Čo vaše svedomie? Čo vaša zodpovednosť?” pýta sa MUDr. Lenka Doležalová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/ Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů | Video: YT/Týdeník Policie | Foto: YT/ BRATISLAVA ŽIVOT V MESTE, FB/ Igor Matovic