Len nedávno svet šokovala správa o bombardovaní sýrskeho, vojnou zmietaného mesta Dúmá, v ktorom prebieha neúnavný boj o moc medzi miestnymi povstalcami a vládnymi silami Asadovho režimu. Teraz však vyšli na svetlo sveta šokujúce informácie o ďalšom použití chemických zbraní na civilistov. Podľa príznakov, ktoré zaregistrovali lekári, obete boli vystavené organofosforu. Prečítajte si tieto šokujúce svedectvá! 

Prišlo to nečakane. Náhle sa vyrojili bombardéry, zhodili svoje ťažké náklady, na mesto Dúmá, ktoré ostalo poslednou základňou odporcov krutého režimu Bašára Asada. Odzneli výbuchy zhodených bômb a nastalo zlovestné ticho. Náhle sa mestom začal rozliehať prach s chlórovým zápachom. Prach, ktorý priniesol bolesť, strach, slzy a nakoniec aj smrť.

Belgická televízna stanica RTBF v utorok priniesla svedectvo sýrskeho novinára, Muhammada Abda ar-Rahmána, ktorý potvrdil, že videl a zdokumentoval obete chemického útoku v sýrskom meste Dúmá„Navštívil som miesta, kde sú ľudia, ktorí zomreli na následky toxických plynov. Režim použil výbušný sud, ktorý pravdepodobne obsahoval jedovaté plyny. Neidentifikovali sme druh plynu, ale niektorí lekári a niektorí ľudia tu hovorili o chlóre,“ opísal situáciu zdrvený novinár a ďalej dodal, že navštívil domy a budovy, kde boli uložené mŕtvoly po tomto útoku: “ Videl som všetko. Videl som ženy, deti, bábätká, mužov na zemi. Podľa všetkého sa udusili. Cítil som plyn v podzemných skrýšach, kde boli ľudia. Všetko som zdokumentoval, všetko som nafilmoval“ dodáva zdesený muž, ktorý zariskoval, aby tak priniesol svetu pravé obrazy tohto ľudského utrpenia, ktoré sa režim so svojimi ,,komplicmi a spojencami“ snažil vehementne pred svetom utajiť.

Takto vyzerá SKUTOK, ktorý sa vraj ,,NESTAL“ !

Sýria už v apríli 2017 zažila hrôzy chemického útoku, pri ktorom v Chán Šajchúne zahynulo na devastačné účinky sarínu takmer 90 ľudí. Za touto tragédiou stála vláda a predpokladá sa, že vinník je i tentoraz rovnaký.

Samozrejme, vláda v Damasku svoju vinnu i tentoraz popiera a zodpovednosť za tieto zverstvá zvaľuje na rebelov. No práve táto protivládna skupinka bola tá, čo sa po tomto neľudskom útoku na civilistov stiahla a pristúpila na prímerie.

Za zmienku stojí i fakt, že sýrska vláda najprv popierala, že v krajine došlo ku útoku chemickou zbraňou, no keďže sa nakoniec objavili ,,živé dôkazy“ musela túto nemilú skutočnosť pripustiť. Samozrejme tvrdí, že s tým nemá nič spoločné.

Ku pravdivosti slov odvážneho novinára sa prihlásili aj humanitárni pracovníci, ktorí opísali hororové scény, ktorými si spolu s prežívšimi civilistami prešli. „Vyzeralo to tam ako v súdny deň. Ženy nariekali, zdravotníci pobehovali od jednej obete k druhej. Na zemi boli celé rodiny prikryté plachtami. Bolo tam asi 40 mŕtvych.“

Ďalsí zdravotník pre britský denník Guardian dodáva: „Pred útokom sme robili bez prestávky možno 30 hodín alebo viac. A predstavte si, že potom sa k vám začnú dostávať ľudia, ktorí sa dusia, cítiť z nich chlór“ . 

Bohužiaľ, viacerí z tých, čo sa aj dostali do nemocnice, dlho nežili. Mnoho obetí však zostalo na mieste, kde ich jedovatá látka zasiahla, pretože ani záchranári nemali dostatok ochranného vybavenia, aby po nich mohli ísť.

Mnohým nemohli pomôcť pre bombardovanie, ale aj šíriacu sa toxickú látku. Obete sa dusili, mali penu na ústach, pach pripomínajúci chlór.

Toto video nie je vhodné pre maloleté a citlivé osoby! 

Podľa pondelkových údajov si útok vyžiadal 60 obetí a vyše tisíc zranených.

Zdroj: theguardian.com, bbc.com | Foto: twitter | Video: youtube