Potom, ako Ústredný krízový štáb prijal od 12. marca prvé razantné opatrenia voči šíreniu koronavírusu, pristúpil štát k ďalším obmedzeniam. Od 16. marca prerušil prevádzku viacerých zariadení, pričom dočasne uzatvorené sú všetky maloobchodné predajne s výnimkou niektorých odvetví.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pristúpil z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie od 16. marca ku krízovým opatreniam. Ako informuje na svojej oficiálnej stránke, od 6.00 h. sa na obdobie najbližších 14 dní obmedzuje prevádzka niektorých zariadení. Kompetentní tiež uvádzajú, že opatrenia sú nariadené s cieľom ochrany zdravia a predchádzaniu úmrtiam v súvislosti s ochorením COVID-19.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zdôrazňuje, že cieľom predmetného opatrenia je ochrana zdravia ľudí a predchádzanie úmrtiam v súvislosti s ochorením COVID-19. Porušenie opatrení v bode A a B môže byť pokutované v sume až do 20 000 €, pričom nerešpektovanie bodu C môže byť pokutované v sume do 1 659 €.

Krízové opatrenia, ktoré prijal ÚVZ

A. S účinnosťou od 16.03.2020 od 6.00 h sa na obdobie 14 dní uzatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem:

  1. predajní potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajní potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely,
  2. lekární, predajní a výdajní zdravotníckych pomôcok,
  3. predajní drogérie,
  4. čerpacích staníc pohonných hmôt a palív,
  5. predajní novín a tlačovín,
  6. predajní s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií,
  7. prevádzok telekomunikačných operátorov,
  8. prevádzok verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením,
  9. prevádzok poštových, bankových a poisťovacích služieb,
  10. prevádzok internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb.

B. S účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. sa na obdobie 14 dní zakazuje prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením; tento zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb (napríklad prevádzky rýchleho občerstvenia s výdajným okienkom alebo predaj pokrmov so sebou bez vstupu do prevádzky).

C. S účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. sa na obdobie 14 dní nariaďuje prevádzkovateľom obchodného domu, aby nezatvorili prevádzky uvedené v bode A.

D. Všetkým osobám, ktoré sa od 16. marca 2020 od 6:00 hod. skupinovo vracajú z postihnutých oblastí zahraničia, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, a to na dobu 14 dní.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ÚVZ