Biochemik svetového kalibru a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX sa po vypuknutí pandémie začal okrem onkológie venovať aj vývoju testov na Covid-19. Pavol Čekan študoval biochémiu a chémiu na Islande, pracoval na univerzite v New Yorku, Washingtone a neskôr v Národnom onkologickom inštitúte v americkom Marylande.

Po 20 rokoch sa vrátil na Slovensko, kde vyvinul nový Covid test „LAMP“, ktorý už využívajú zahraničné krajiny! Pavol Čekan potvrdil na sociálnej sieti mimoriadny krok vpred. Štátny ústav pre kontrolu liečiv totiž schválil citlivosť nových LAMP testov a inštitút MultiplexDX International pre tento nový druh, vyvinutý na Slovensku, už získal IVD certifikát.

Test v sebe spája kombináciu antigénovej rýchlosti výsledku s PCR citlivosťou vyhodnotenia vzoriek. Tieto testy už boli využité v Liverpoole pri pilotnom plošnom testovaní alebo sa používajú ako mobilné testovanie využívajúc minibus vo Viedni. Čekan verí, že sa tieto testy v spojení s kloktacím odberom začnú čoskoro využívať už aj na Slovensku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: FB/Pavol Cekan