Na koľko sú mýty o Rómoch z osád pravdivé? Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že Rómovia v osadách viac pijú, užívajú omamné látky či majú nezdravé sexuálne návyky, ako je incest. 

[sociallocker]Jedným z častých mýtov sú bujaré oslavy, popíjanie do nemoty, nedbanie o hygienu či zdravie. Podľa odborníka to však nie je pravda. “Aj v tých najsegregovanejších oblastiach nájdete posvätný vzťah k fyzickej čistote,” vyjadril sa podľa aktuality.sk antropológ Andrej Belák na konferencií Akadémia rómskych štúdii. Tejto téme sa venuje Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied.

Podľa slov odborníkov sa neraz spomínané vši objavujú len výnimočné. Odborníci tiež zdôrazňujú, že neplatí ani tvrdenie o omamných látkach a ich používaní. Andrea Madarasová- Gecková z Ústavu psychológie zdravia Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach tvrdí, že sa rómski chlapci nelíšia vo frekvencii fajčenia od nerómskych chlapcov. Práve naopak, rómske dievčatá fajčia menej než ich nerómske rovesníčky. Podobne je to aj s ilegálnymi látkami. Keď sa aj objaví niekto, kto ich užíva, komunita je schopná riešiť to bez pomoci z vonku, tvrdia odborníci.

Podľa ich slov neplatí ani to, že sú Rómovia viac leniví. A. Madarasová- Gecková sa vyjadrila, že rómske ženy trávia viac času starostlivosťou o domácnosť ako nerómske. Do malých dedín, ktorých súčasťou sú aj chudobné rómske osady, prichádzajú mnohokrát deti školského veku so žiadosťou o prácu. ,,Lenivosť určite nie je to, čo by ste tam videli na dennom poriadku,” podotýka antropológ.

Je incest podložený mýtus?

Podľa odborníkov je aj tento mýtus nepodložený. Sexuálny vzťah medzi príbuznými  je v osadách považovaný za ,,veľmi škaredú vec”. Mnoho Rómov z osád je silno veriacich, preto pre nich incest predstavuje ťažký hriech. Prieskum v oblasti sexuálnej aktivity dokázal, že počas jedného sledovaného roka viedlo z majoritnej spoločnosti intímny život 24 percent dievčat a žien vo veku od 15 do 24 rokov, pričom z Rómskej komunity len 9 percent.

Koľko nás Rómovia v skutočnosti stoja?

Ekonomický inštitút INESS zistil, že peniaze, ktoré boli vyplácané do okresov s väčším zastúpením Rómov, tvorili 2,2 percenta verejných výdavkov, čo je 578 miliónov eur. Aj napriek tejto závratnej sume prieskum dokázal, že výdavky Sociálnej poisťovne pre vyplácanie starobných dôchodkov sú väčšie. Výdavky na Rómov nedosahujú ani jeden a pol mesiaca z toho, čo Sociálne poisťovne. Napríklad, štát ročne vyčlení pre rodiny s viac ako troma deťmi necelých 27 miliónov ročne, čo je to isté ako investícia na výstavbu Národného futbalového štadióna.

ZDROJ: aktuality.sk  |  FOTO: Pixabay[/sociallocker]