Vianoce sú časom pokoja, kedy sa rodiny konečne stretnú a spoločne trávia voľný čas. Okrem papučovej kultúry mnohí vyrazia do hôr, na lyžovačku, či len tak na vychádzku. Samozrejme, každého zaujíma, či aj tento rok budú tie pravé rozprávkové Vianoce s poriadnou dávkou snehovej nádielky. Predbežne to zatiaľ v tomto smere vyzeralo, že sa môžeme tešiť, no najnovšie zistenia nám nad našou rozprávkovou idylkou privolali mračná . Hrozí totiž ….

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) totiž na svojej facebookovej stránke informuje, že nás počas blížiacich sa vianočných sviatkov pravdepodobne čaká oteplenie a s ním ide ruka v ruke aj odmäk.

Z ansámblovej predpovede teploty vzduchu je zrejmé, že až do štedrovečernej nedele sa bude na území Slovenska prevládať chlad, pričom v piatok 22.12. sa prechodne oteplí.
V období po a počas vianočných sviatkov začne k nám od západu prúdiť teplý vzduch, ktorý sa prejaví formou oteplenia. To sa najvýraznejšie prejaví práve na horách a v nižších polohách, najmä na juhozápade Slovenska. Naopak v hornatých oblastiach na strednom a východnom Slovensku bude situácia komplikovanejšia a môžu sa vyskytnúť inverzie teploty a vzduchu.

Oteplenie sa postupne prejaví na celom území Slovenska, pričom bude trvať asi dlhšie, keďže prípadné ochladenie je momentálne v nedohľadne.

Zdroj / Foto : facebook, SHMÚ, pexels