Je tomu len zopár dní, čo celé Slovensko ovládol príbeh malého Riška, ktorý sa narodil so zákernou genetickou chorobou SMA. Aj keď na predmetnú diagnózu existuje liek, ten, žiaľ, zdravotná poisťovňa neprepláca.

Kým sa celá politická scéna pred voľbami predbieha v tom, kto voličom sľúbi rozprávkovejšie sociálne výhody, Slováci spájajú svoje sily, aby pomohli štyrom malým deťom. Jedným z nich je aj Riško, ktorý sa narodil ako vysnívané prvé dieťatko. Chlapček však trpí genetickou poruchou, a aj keď na ňu existuje liek, ten poisťovňa, žiaľ, neprepláca. Pacientom je napriek tomu “dostupný”, no nanešťastie stojí 2 milióny eur.

Príbeh Riška

Aj keď sa spočiatku Riško vyvíjal bez akýchkoľvek problémov, po štyroch mesiacoch u neho rodičia spozorovali prvé príznaky. “Všimli sme si, že nevedel zodvihnúť nožičky, na čo nám lekárka povedala, že je iba lenivý. No nám to nedalo a až druhá doktorka mu správne diagnostikovala zriedkavú genetickú chorobu SMA,” začína príbeh chlapčeka.

Zdrvená matka s otcom sa snažili zo všetkých síl so synom napredovať i cvičiť, avšak on stále slabol a nedokázal v rukách udržať ani len obľúbené hračky. 5. novembra 2018 sa napokon dozvedeli šokujúcu správu, a to že diagnóza SMA je u ich dieťatka potvrdená. Napriek intenzívnej liečbe sa u Richarda neprejavovali známky zlepšenia, pričom rodičia sa v máji uplynulého roka dozvedeli o novom lieku z USA, ktorého jediná dávka môže navždy zmeniť jeho život.

Znie to neuveriteľne, ale rovnako neuveriteľná je aj jeho cena. 2,1 milióna dolárov. Najdrahší liek na svete. Ale jediný, ktorý dokáže vyliečiť SMA, pokiaľ mu bude podaný do 2 rokov. Riško bude mať dva v apríli, dovtedy musíme tieto peniažky vyzbierať,” zúfajú si rodičia. Slováci však neostali voči príbehu chlapčeka ľahostajní a doposiaľ sa vyzbieral viac ako jeden milión eur!

Aby však Riško mohol žiť plnohodnotný život a vyliečiť sa, zúfalá rodina stále potrebuje ešte polovicu z ceny lieku. Ak je to vo vašich silách, prosíme o zdieľanie výzvy a podporu, ktorú môžete vyjadriť aj malou sumou. Do zbierky sa okrem iných zapojili aj známe mená slovenského šoubiznisu, ako i organizácie, ktoré venujú finančné prostriedky z predaja či verejných podujatí na podporu Riška.

PODPORIŤ RIŠKA MÔŽETE >>>TU<<<

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<