Na Slovensku sú desiatky nemocníc, pričom takmer všetky hlásia nedostatok krvi. Pacienti, ktorí potrebujú pomoc, tak musia zúfalo čakať na dobrosrdečných ľudí. Aj napriek alarmujúcej situácií sa na sociálnej sieti rozšírila prosba, v ktorej oddelenie detskej onkológie hľadá darcov pre Tomáška.

Skupina na sociálnej sieti nazvaná “Som darca krvi“ zverejnila výzvu, kde prosí o darovanie krvných doštičiek – trombocytov krvnej skupiny B Rh. Negatív pre onkologicky chorého chlapca. Ide o 16-ročného mladíka Tomáš Ďuraja, ktorý sa nachádza na detskej onkológií v Banskej Bystrici.

Situácia je natoľko vážna, že podmienkou je darovanie trombocytov priamo v Národnej transfúznej službe v Banskej Bystrici. Pri darovaní sú však preferovaní hlavne muži. Mnohí ľudia reagovali na výzvu, no mali obavy, aký proces ich čaká pri darovaní. Následne boli informovaní, že darovanie sa dá absolvovať v priebehu jedného dňa, pričom z jednej ruky berú človeku krv, z ktorej sa odoberú trombocyty a do druhej mu ide krv naspäť. Prosíme, ak môžete, pomôžte. Ďakujeme

Výzva pre Tomáška

Zdroj: Facebook/Som darca krvi  |  Foto: Facebook/Som darca krvi, Pixabay