Naša planéta nám v posledných dňoch ukazuje, že nie sme my jej pánom, ale ona je tým našim. Počasie sa asi doslova zbláznilo, na jednej strane zemegule udrela obrovská zima, na druhej zase ľudia bojujú s horúčavami, ktoré ich zabíjajú.

Obrovský problém majú obyvatelia troch austrálskych štátov, kde sa teploty vyšplhali až do extrémnych výšok a to na 47,3 stupňa Celzia. Tieto teploty prekonali rekordy z roku 1939, čo je pre túto zem viac ako varovaním.

Prečítajte si tiež: V obľúbenej destinácii Slovákov sa objavilo tornádo: Zanechalo po sebe takúto spúšť!

Obrovské horúčavy na týchto miestach spôsobujú požiare, ktoré sa dajú leň ťažko uhasiť a siahajú až do osídlených oblastí. Na desaťkilometrovom úseku diaľnice sa dokonca topí asfalt, čo je viac než znepokojujúcim javom. Vysoké teploty sprevádza silný vietor a sucho, ktoré spôsobili už viac ako 50 požiarov. Teplo v Austrálii zabíja ľudí, záchranári varujú, nech sa nikto nezdržuje vonku a už vôbec nie na slnku. Ľudia by sa mali tiež úplne vyvarovať športovým aktivitám a dávať si na seba pozor.

Presný opak už niekoľko dní zažívajú Spojené štáty americké, ktoré zasypalo obrovské množstvo snehu. Mrazy na niektorých miestach dosahujú takmer mínus 40 stupňov, na čo nie sú obyvatelia zvyknutí. Vo vode dokonca našli dvoch mŕtvych žralokov, ktorí uhynuli na teplotný šok. Ľudom v týchto oblastiach nezostáva nič iné ako len čakať, kedy sa situácia zlepší.

Zdroj: bbc.com | Foto: pixabay