Je to pár dní, čo ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že plánuje pristúpiť k redukcii ambulantných pohotovostí, a taktiež sa skrátia ich ordinačné hodiny. Doteraz sa špekulovalo o rôznych zdravotníckych zariadeniach, ktoré dostanú stopku. Dnes sú už známe konkrétne ambulancie, ktoré sa v lete oficiálne zatvoria.

Už o pár týždňov dôjde k skráteniu času fungovania ambulantných pohotovostí pre deti i dospelých z 22.00 na 20.00 hod. Týmto krokom má byť dodržaný Zákonník práce a zároveň budú ordinačné hodiny kompatibilné s otváracími hodinami lekární.

Rezort zdravotníctva však v troch fázach plánuje zredukovať detské pohotovosti. Momentálne na Slovensku funguje 54 spomínaných zariadení, no už v lete ich ostane 40. Minister Michal Palkovič naďalej zdôrazňuje, že takmer polovica pediatrov je v dôchodkovom veku a taktiež slúžia aj vo svojich ambulanciách.

Mnohí lekári sa obávajú, že zrušenie detských ambulancií spôsobí ešte väčší nápor na centrálne príjmy v nemocniciach, ktoré sú už aj tak preťažené. Momentálne totiž v zdravotníckom systéme chýba približne 230 pediatrov. Aj napriek tomu majú už v lete zaniknúť pohotovosti v Šali, Galante, Pezinku, Piešťanoch, Senici, Myjave, Dubnici nad Váhom, Novom Meste nad Váhom, Partizánskom, Ružomberku, Námestove, Medzilaborciach, Sabinove a Kráľovskom Chlmci.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: TV JOJ, Pexels