Gastronómia nie je matematika, a teda, nie je tak exaktná a častokrát sa v prípade niektorých jedál, nápojov či surovín, ktoré osahujú, a predovšetkým o ich vplyve na zdravie sa nezhodnú ani odborníci. Niekedy sa zdá, že je úplne najlepšie sa držať hesla “všetko s mierou”. Prejdime ale k veci.

V ostatných rokoch zažíva určitý boom “nápoj”, resp. hustá tekutina s názvom kokosové mlieko. A to aj napriek tomu, že to vlastne mlieko nie je. Mnohí ho označujú za “superpotravinu” neraz s prívlastkom bio, no zdá sa, že všetko je celkom inak. Niektorí ľudia ho využívajú vo veľkom v domienke, že je to “najlepšie, čo môžu urobiť”.

Aká je ale pravda?  Mimoriadne propagovaný „bio nápoj” si zobrali pod mikroskop Rakúšania z organizácie VKI, aby ho lepšie preskúmali, píše český portál dTest. Výsledky veľkého testu kokosových mliek, ktoré sa bežne predávajú v obchodoch, odborníkov poriadne šokovali. Testovaných ich bolo trinásť.

Kokosové mlieko sa vyrába z rozdrvenej kokosovej dužiny a vody. Ale rozhodne si nemožno myslieť, že tým zoznam “ingrediencií” v ňom končí. Vo viacerých prípadoch sa v ňom nachádzajú aj nie práve “dobré” éčka.  Test odhalil, že vicaeré produkty obsahujú rôzne prídavné látky, vrátane zahusťovadiel a emulgátorov, ako sú karboxymethylcelulóza (E466) alebo polysorbát 60 (E435), ktoré sa pridávajú s cieľom dosiahnuť krémovú konzistenciu či zlepšiť finálnu chuť výrobku.

Mnohé z bio kokosových mliek obsahujú oveľa menej kokosu ako bolo očakávané. Niektoré len okolo 50%, minimom bolo len 42%. Každopádne, maximom bolo až 94%. Celkovo ale test dopadol pre tento produkt pomerne nelichotivo a rozhodne neplatí, že každé je zdravé, dobré, či nebodaj supernápojom.

Najlepšie obstáli Aroy-D Coconut Milk Original, Billa bio Kokosmilch a Alnatura Kokos Milch, najhoršie Freshona Kokosové mléko, S-Budget Kokos-Milch a Asia Kokosnuss-Milch.

Zdroj: dTest.cz | Foto: Depositphotos