Zisk cenného kovu na zimných olympijských hrách prináša pre športovcov aj finančnú odmenu. V Pjongčangu si finančne polepšilo niekoľko slovenských mien. Pozrite sa, kto a koľko za svoje umiestnenie získal. 

Zimné olympijské hry v Pjongčangu sa skončili a naši športovci sú už všetci doma. Slovensko sa tentokrát tešilo z troch cenných kovov, ktoré nám priniesla biatlonistka Anastasia Kuzminová. Zisk týchto medailí jej priniesli aj odmeny, ktoré pred začatím olympijských hier schválilo Valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru. Suma za získanie medailí bola tento rok vyššia ako v minulosti. Na olympiáde v Soči a Vancouveri bola odmena za zlatý kov 45-tisíc eur, no v Pjongčangu sa cena zvýšila na 50-tisíc eur.

Najviac si na odmenách zarobila samozrejme Nasťa Kuzminová, ktorá si domov priniesla dve striebra a jedno zlato, no v tomto prípade sa počíta aj piate miesto v ženskej štafete. Celkovo si naša najlepšia olympionička prilepšila týmto podujatím o 136-tisíc eur.

Šéf nášho olympijského výboru Anton Siekel však tvrdí, že táto suma stále nie je taká, ako by sme si všetci želali. Osobne by si prial, aby športovci za výsledky dostali omnoho viac, pretože roky tvrdo drú na to, aby reprezentovali našu krajinu.

Polovica zo všetkých odmien bude hradená z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a ďalších 50 percent zaplatí Slovenský olympijsky výbor zo svojich zdrojov.

Z kórejských hier si priniesla odmenu aj Paulína Fialková a to za 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov a za 5. miesto v ženskej štafete. V jej prípade hovoríme o sume 21-tisíc eur. Súčasťou našej ženskej štafety boli aj Ivona FialkováTerézia Poliaková, ktoré taktiež získali po 6-tisíc eur. Za piate miesto v lyžovaní si prilepšila aj Petra Vlhová, ktorá je Slovenskou republikou za jej výkon odmenená 15-tisíc eurami.

Foto: FB/Petra Vlhová/Anastasia Kuzmina