Majstrovstvá sveta vo futbale sa hrajú od roku 1930 každé štyri roky. Prešli si expanziami, no stále sú zrejme futbalovým vrcholom. Ich bohatá história si nepochybne pamätá i viaceré prekvapenia.

Možno tým úplne najväčším v celej histórii ale bolo víťazstvo Kostariky v roku 2014 v základnej skupine D, kde mala byť úplným outsiderom.

Avšak dokázala nielen remizovať s Anglickom, ale aj rovno zdolať Taliansko a Uruguaj. Očakával sa tuhý boj troch silných tímov o dve miestenky do play-off, avšak zaskočila ich Kostarika bez jedinej veľkej hviezdy vo svojom tíme.

Na úvod vyhrala Kostarika nečakane 3:1 s Uruguajom, hoci prehrávala 0:1, následne porazila 1:0 Taliansko a na záver remizovala 0:0 s Anglicko.

Následne sa nezľakla ani Grécka a po remíze 1:1 ho vyradila po pokutových kopoch a stopku šokujúcej ceste stredoamerického výberu vystavilo vo štvrťfinále až Holandsko. Aj tento duel ale po remíze 0:0 prišiel až k pokutovým kopom, tie ale zvládol európsky výber a napokon sa tešil z bronzu, keď v zápase o 3. miesto zdolal Brazíliu.

Zdroj: Hitky | Foto: YT/FIFA