Ako všetci dobre už od neskorého sobotného večera vieme, v 1. kole prezidentských volieb sa nestala žiadna senzácia, keďže do 2. kola postúpili páni Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Ako by to ale dopadlo, ak by sa volilo len v krajských mestách?

Je známe, že k voľbe pána Korčoka inklinovali hlavne obyvatelia Bratislavského, Košického a Trnavského samosprávneho kraja, v ktorých zvíťazil. Každopádne, v žiadnom okrese sa nestalo, že by sa niekto iný ako oni dvaja umiestnil do 2. miesta. Logicky teda vyplýva, že päťkrát vyhral Peter Pellegrini.

Ako by ale dopadli voľby, ak by sa volilo len v krajských mestách, lepšie povedané, ak by sa počítali iba hlasy z ôsmych krajských miest?

Celkové celoslovenské výsledky:

42,51% – Ivan Korčok

37,02% – Peter Pellegrini

11,73% – Štefan Harabin

Ostatní kandidáti získali v súčte len 8,74% hlasov, žiaden z nich ani 3%.

Výsledky hlasovania v krajských mestách:

Vo všetkých krajských mestách vyhral Ivan Korčok, pričom s výnimkou Nitry, kde získal 48,49% platných hlasov, by vyhral už v prvom kole, keďže v ostatných siedmych získal cez 50% hlasov. Druhý skončil všade Pellegrini a tretí Harabin.

Ak by sa teda brali do úvahy len krajské mestá druhé kolo by sa už ani nekonalo. Najjasnejšie to bolo v Bratislave, kde získal Ivan Korčok až 65,67% hlasov.

Zdroj: Voľbysr.sk, Hitky | Foto: IG/ivankorcok