Hovorí sa, že Česi sú najväčší pivári na svete. Zrejme nikde nie je toľko pivovarov a minipivovarov v prepočte na obyvateľa, ako práve tam. A ako nie je ťažké zistiť, podľa dostupných údajov práve Česko každoročne od roku 1993 kraľuje aj množstvu piva vypitého na jedného obyvateľa.

Viete však, v ktorých ďalších krajinách sa pije pivo vo veľkom? Každopádne, údaje za rok 2021, ktoré zdieľal aj web Kirinholdings.com doslova šokuje. Od druhej priečky, na ktorej sú naši ďalší susedia, a síce obyvatelia Rakúska, až po dvadsiate piate miesto, ktoré obsadilo Spojené kráľovstvo nie sú výrazné rozdiely.

Avšak medzi druhým Rakúskom a prvým Českom priam neuveriteľný. V Česku sa totižto vypije na jedného obyvateľa o 86% viac piva ako v Rakúsku. Už šieste Estónsko je oproti Česku pozadu o viac ako 100% a napríklad Slovensko, ktoré je trináste, je pozadu o 131%.

Dá sa teda povedať, že zatiaľ čo Slovák vypije tri pivá, Čech ich má v sebe už sedem. Pomerne zaujímavými krajinami na popredných priečkach sú ale africké krajiny Namíbia a Gabon, možno niekoho prekvapí i Panama. V prípade Namíbie ide ale zrejme o “zvyk” z minulosti, keďže bývala kolóniou Nemecka.

→ kompletný rebríček top 25