Kresťanstvo je najrozšírenejšie náboženstvo na svete, hoci postupom času sa stále viac ľudí stáva neveriacich aj v našich končinách. Cirkev už nemá taký vplyv, ako trebars v stredoveku. To ale neznamená, že stále nie je veľmi veľa ľudí, ktorí veria a žijú podľa tzv. božích prikázaní.

Každopádne, ústrednou postavou kresťanstva je Ježiš Kristus (Ježiš Nazaretský). Ten bol ako 33-ročný ukrižovaný, čo bol jeden z najkrutejších spôsobov popravy v histórii ľudstva. Často sa uvádza, že žil v rokoch 4 pred našim letopočtom – 29 nášho letopočtu, hoci “náš” kalendár sa vrastne začína jeho narodením. To je ale iba jedna z mála nezrovnalostí.

Ježiša, jeho život, učenie, smrť, pôsobenie na tomto svete a jeho vplyv je skúmaný už veľmi dlho a stále aj v dnešných dňoch nachádzajú historici, ktorí skúmaniu Biblie, evanjelií a všetkého ohľadom Kežiša nové a nové informácie.

Avšak keď často nerozoznáme pravdu od polopravdy či výmyslu ani v dnešných udalostiach, ako chceme uznať správnosť niečoho, čo mohlo byť za dve tisícročia mnohokrát zmenené, prepísané, nesprávne preložené alebo úmyselne upravené? Ako sme napísali obrazne v nadpise “babky na Orave”, sa určite nad tým, aká bola realita, zamýšľať nebudú. A ani milióny veriacich po celom svete. Ono vlastne takmer ani nemusí byť podstatné, aká bola pravda a ideálne by bolo, keby skutočne veriaci žili tak, ako to “kázal Ježiš”. Bohužiaľ, aj väznice sú plné “kresťanov”.

Avšak bol vôbec Ježiš skutočnou historickou osobnosťou? Žil vôbec? V prieskume z roku 2015 na vzorke tisícov Angličanov bolo zistené, že až 40 percent ľudí v Anglicku neverí, že Ježiš bol skutočnou osobou.

Naopak, 43 % opýtaných ľudí uviedlo, že verí vo vzkriesenie – hoci mnohí si nemysleli, že sa stalo tak, ako je opísané v Biblii. Menej ako 10 % z nich čítalo Bibliu a pravidelne sa modlilo alebo chodilo do kostola.

Mimochodom, jednou z najväčších nezrovnalostí, ak teda Ježiš existoval, je jeho podobizeň. Oficiálne sa vlastne nedochovali žiadne oficiálne záznamy, ako vyzeral. Je však takmer vylúčené, že bol beloch, ako je prakticky všade vyobrazené.

Ak bola pravda, že sa narodil a žil tam, ako uvádza väčšina prameňov, tak je takmer nemožné aby bol beloch. Skôr mohol mať snedú tvár a čierne vlasy, ďalšie detaily sú len ťažko dohľadateľné a overiteľné. Podoba, s akou “poznáme” Ježiša, je podobou, akú mu behom storočí “vymysleli” rôzni maliari a sochári.

Zdroj: BBC | Foto: Pixabay