Výsledky svetovej organizácie o úmrtnosti novorodencov na celom svete vás poriadne prekvapia. Nezúri u nás vojna, nie sme chudobnou krajinou a aj tak sme dopadli tak, ako sme dopadli. Čo s tým budeme robiť? 

 

UNICEF zverejnil len pred pár dňami správu o úmrtnosti novorodencov na celom svete. Štatistika je najmä pre našu krajinu nelichotivá a doslova zarážajúca. V rebríčku, ktorý zahŕňa 184 krajín sme sa umiestnili až na 149. mieste. Za nami sa umiestnili krajiny ako napríklad Pakistan, Afganistan a Stredoafrická republika, ktoré sú vo vývoji všetkého ďaleko za nami.

Najväčšiu šancu na prežitie po pôrode majú podľa správy, ktorú zverejnil Detský fond OSN deti v Japonsku, na Islande, v Singapure a vo Fínsku. Celosvetovo však v prvom mesiaci po narodení zomrie až 2,6 milióna detí, pričom milión z nich sa nedožije ani druhého dňa.

Dôvodom veľkej úmrtnosti detí po pôrode v niektorých krajinách sú napríklad chudoba a konflikty, ktoré spôsobujú horšiu zdravotnú starostlivosť v danom štáte. V našej republike však žiadne takéto problémy nie sú a je preto otázne, čo je dôvodom takejto vysokej úmrtnosti na Slovensku.

Podľa štatistík na Slovensku zomrie jedno z 333 narodených detí, no aj tak sme na chvoste celého svetového rebríčka, čo naozaj nie je uspokojivé. Podľa odborníkov je dokonca možné väčšine týchto úmrtí predísť, nakoľko ich príčinou sú najmä problémy pri pôrode, zápal pľúc, sepsa a meningitída.

Riaditeľka UNICEF-u Henrietta Foreová tvrdí, že o tehotné ženy v každej krajine by sa mali starať vyškolené asistentky a mali by mať dostupné dezinfekčné prostriedky a čistú vodu. Dôležitým atribútom je aj kontakt dieťaťa s matkou ihneď po narodení a kvalitná výživa. Väčšina detí sa dá vraj zachrániť nielen cenovo dostupnými, ale aj dobrými riešeniami lekárov. Ako ste s týmto hodnotením spokojní vy?

Zdroj: unicef.org | Foto: pixabay