Množstvo ľudí na Slovensku volá stále po predčasných voľbách. Myslia si, že by k tomu mohlo pomôcť vyhlásenie referenda a tak húfne podpisujú rôzne petície. Richard Sulík však svojim najnovším vyjadrením zmaril, zrejme, aj tie posledné nádeje tým, čo dúfali, že by sa takouto cestou mohlo niečo vyriešiť.
Aj po rekonštrukcii vlády stále obrovské množstvo Slovákov žiada predčasné voľby. I keď okrem nich by to určite prijali i opoziční poslanci, Richard Sulík (SaS) vyjadril svoj triezvy pohľad na vec. Referendum o predčasných voľbách je podľa neho zbytočné. Ak by totiž aj išlo všetko ako tak hladko, dátumom by sme sa nakoniec priblížili blízko k roku 2020, kedy majú byť voľby tak či tak. “Predstavte si, že začneme okamžite zbierať podpisy a budeme v tom veľmi úspešní. Tiež prekonáme všetky administratívne prekážky a referendum by sa podarilo zrealizovať v deň komunálnych volieb. V iný deň je totiž vylúčené, že by k urnám prišlo viac ako 50%. Teraz si predstavte, že prišlo dostatok voličov a referendum bolo úspešné,” uvádza hneď na začiatok viacero prekážok, ktoré by bolo treba prekonať.
“Ďalej sa nevie presne, čo by sa stalo, lebo zatiaľ žiadne referendum (v ktorom by nešlo o potvrdenie ústavného zákony podľa článku 93 ods. 1) nebolo úspešné. V ústave sa len píše, že “Návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada SR rovnako ako zákon” (článok 98 ods. 2). Tu by však išlo o ústavný zákon, ktorý je potrebný na skrátenie volebného obdobia, ale povedzme, že nakoniec si s tým ústavní právnici nejak poradia a na januárovej schôdzi, keďže koalícia si nepôjde nohy dolámať, aby to bolo čím skôr, by boli výsledky referenda vyhlásené a mohli by sa vyhlásiť predčasné voľby,” hovorí Sulík o ďalších podmienkach. Ďalej by musela byť splnená zákonná lehota 110 dní a tak by sme sa nakoniec dostali až k dátumu máj 2019.
Vo februári 2020 budú pritom voľby tak či tak, predčasné voľby by tak boli iba o deväť mesiacov skôr. A to všetko by stálo maximálnu námahu. “Chápem naštvanosť a nedočkavosť väčšiny ľudí, ale myslím, že tu treba postupovať s rozumom a rozvahou,” hovorí jasne Sulík. Na záver ešte dodal, že iný prípad by bol, ak by bolo referendum vyhlásené poslancami. “Iná vec sú predčasné voľby na základe rozhodnutia NRSR 90-imi hlasmi. Tie by totiž mohli byť v septembri a teda rok a pol pred riadnymi. Tiež by nebolo toľko otáznikov, lebo to už naša krajina zažila.” Že by však nastala takáto situácia je však už veľmi málo pravdepodobné.
Zdroj: Facebook | Foto: Facebook