Mimoriadna tragédia otriasla koncom pracovného týždňa celým Českom, kde sa priamo v srdci hlavného mesta podpálil 55-ročný muž. Ako uviedol, inšpiráciu našiel v Janovi Palachovi, ktorý takmer na totožnom mieste vykonal pred 50 rokmi rovnaký čin.

Česko je v šoku. Na Václavskom námestí v Prahe sa piatok popoludní udiala mimoriadne tragická udalosť, kedy sa 55-ročný muž polial horľavinou a následne sa zapálil. Ako uviedla Polícia Českej republiky, k incidentu malo dôjsť pod sochou sv. Václava vo vrchnej časti námestia o 15.00 hodine.

Muž neznámej totožnosti, pre ktorého sa stal čin takmer osudným, údajne nemal politický motív a ako pred skutkom napísal do sms správy svojmu bratovi, zo sveta chcel odísť ako Jan Palach. Ten sa podpálil takmer na totožnom mieste pred 50 rokmi.

„Tesne predtým tu mal rozložený stojan s dvoma ceduľkami. Jeden bol akože v arabskom písme, čo mi hneď robilo nepríjemne, a niečo si furt mumlal. Ale mal tam zavesené dva kresťanské krížiky. Potom sa polial a zapálil, z reštaurácie ho videli a bežali ho hasiť hasiacim prístrojom a nejaká pani sa ho pokúšala uhasiť taškou,“ uviedol pre portál Novinky.cz jeden zo svedkov.

„Musela som zavolať sanitku. Oni tam všetci pozerali a nikto sanitku nevolal. To ma hrozne deprimovalo, ako môže niekto pozerať na horiaceho človeka a nevolať sanitku,“ uviedla ďalšia z prítomných. Zranený muž bol napokon prevezený do Fakultnej nemocnice Kráľovské Vinohrady, kde bol kvôli popáleninám na 30 % tela uvedený do umelého spánku.

Zdroj: Novinky.cz, aktuality.cz