Asi nikto nebude namietať, že Tatry nie sú krásne. V zime i lete vedia ľuďom doslova vyraziť dych svojou krásou a majestátnosťou, tisíce Slovákov si neodpustia aspoň raz ročne výlet do nich. Či už idú lyžovať, na turistiku alebo sa trebárs len prejsť pár kilometrov v okolí Štrbského plesa a načerpať energiu.

Žiaľ, ani v súčasnosti, keď majú ľudia mobily, GPSky a horskí záchranári dokážu takmer zázraky, sa nedá povedať, že by úmrtia boli úplne výnimočné.

Piatok 8. marec 2024 patrí medzi tie tragickejšie.

V Jasnej v Nízkych Tatrách zomrel maloletý chlapec na lyžiach, ktorý sa mal zraziť s 39-ročnou lyžiarkou. Zatiaľ, čo žena podľa posledných dostupných informácií bolaprevezená do nemocnice s poraneniami chrbtice, len 9-ročný poľský chlapec napriek snahám záchranárov neprežil. Incident mali vidieť aj jeho rodičia a starí rodičia, s ktorými v Jasnej trávil dovolenku.

„Podľa očitých svedkov chlapec narazil zo zadnej časti do pani. V tom momente komunikoval so svojimi rodinnými príslušníkmi,” informoval Jakub Filipko, zástupca náčelníka HZS Nízke Tatry. Chlapcov stav sa však do niekoľkých minút natoľko zhoršil, že ho museli záchranári oživovať priamo na svahu. „O pani sa starala druhá skupina záchranárov, ktorá mala poranenie v oblasti driekovej chrbtice a bedra. Počas toho ako zistili, že nebude možné nasadenie leteckej techniky, začali s transportom chlapčeka smerom na Lúčky. „Napriek snahe záchranárov, maloletý lyžiar zraneniam podľahol,“ dodal.

Smrť si prišla, pre zmenu, do Vysokých Tatier pre 63-ročného skialpinistu. Muž sa nachádzal vo Veľkej Studenej doline v ústí Výtokového žľabu. „Pri lyžovaní pocítil náhlu slabosť a chvíľu na to stratil vedomie. Vzhľadom na to, že muž nemal prítomné základné životné funkcie, prítomní začali s laickou telefonicky riadenou kardiopulmonálnou resuscitáciou,” ozrejmila HZS. Zachrániť sa jeho život ale nepodarilo ani záchranárom po príchode na miesto tragédie.

Vo Vysokých Tatrách v piatok padli podľa dostupných informácií aj tri lavíny, tie si obete, našťastie, nevyžiadali. Len v jednom prípade utrpel 36-ročný muž poradenia dolnej končatiny, ktoré mu boli ošetrené. Pre lavínami, každopádne, kompetentní varovali všetkými prostriedkami a riziko hrozí aj v ďalších dňoch, preto by ľudia mali veľmi dobre uvažovať nad tým, kam vrámci Tatier pôjdu a aké sú ich sily. Tie sa rozhodne netreba preceňovať a nebezpečenstvo živlom, pre zmenu, nemožno podceňovať.

VIDEO: V Tatrách sa valila lavína, ktorú sa podarilo natočiť!

Zdroj: Topky, Noviny.sk | Foto: Pixabay