Ako zrejme viete, slovenská futbalová reprezentácia sa kvalifikovala po tretíkrát v rade na európsky futbalový šampionát. Celkovo sa jedná o štvrtý postup na veľké podujatie, keďže v roku 2010 si zahrala aj na majstrovstvách sveta. Tieto šampionáty majú štyroch spoločných menovateľov.

Dovedna sa na troch doterajších šampionátoch ocitlo na slovenských súpiskách 50 rozličných hráčov. Na MS 2010 a ME 2016 sa dalo na súpisku napísať 23 hráčov, v roku 2021, keď sa hral preložený európsky šampionát, až 26, pretože UEFA pripustila, že COVID môže urobiť šarapatu.

To je v súčte 72 mien, a teda je jasné, že niektorí hráči sa ocitli na viac ako jednom podujatí. Aby sme boli presní, štyria boli na všetkých, štrnásti na dvoch a hneď tridsať dva futbalistov na jednom.

Kto môže “ukázať Hamšíkovi chrbát”?

Marek Hamšík si ešte v júni 2023 zahral za Slovensko v kvalifikácii o EURO, no po dvojzápase definitívne ukončil kariéru. Štvrtý krát sa teda na šampionátovej súpiske neobjaví (ak áno, bol by to skôr zázrak, s ktorým sa rozhodne nepočíta).

Ostatní traja futbalisti sú ale aktívni a môžu si pripísať štvrtú účasť na veľkom podujatí. Každý z nich je ale v odlišnej situácii. Ktorí sú to a v akom postavení sú?