Parlament pred pár dňami rokoval o ďalších opatreniach v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine. Predmetom rozhovorov boli predovšetkým Ukrajinci, ktorí museli opustiť svoje domov, v dôsledku čoho sa na Slovensko malo dostať okolo 300-tisíc utečencov, pričom mnohí z nich našli azyl u dobrosrdečných našincov.

Pred pár dňami bol v skrátenom legislatívnom konaní schválený zákon v spojitosti s vojnou na Ukrajine, ktorý získal označenie ,,lex Ukrajina“. Oficiálne je účinný od 30. marca, pričom ho už podpísala aj Zuzana Čaputová. Jedno z nariadení sa týka i príspevku za ubytovanie pre Slovákov, ktorí poskytli Ukrajincom svoje domovy či podnikateľské subjekty ako hotelovú izbu či posteľ v ubytovni.

Podľa novej legislatívy bude príspevok za ubytovanie utečenca od 500 do 1 250 eur za mesiac v závislosti od počtu poskytovaných miestností, a taktiež sa bude brať do úvahy aj počet nocí. Rodiny si môžu príspevok uplatniť v obci, obec na ministerstve vnútra, a to sa následne obráti na rezort financií.

Uvedený príspevok má byť zatiaľ poskytovaný do konca júna. V prípade, ak utečenci nezískajú miesta ani v tzv. humanitnom centre, a teda nikto nebude na nich čerpať príspevok za poskytovanie ubytovania, mali by dostávať finančné prostriedky na získanie vlastného ubytovania minimálne na úrovni humanitného centra.

Príspevok sa poskytuje vo výške:

  • 7,70 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov
  • 3,85 eura za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: minv.sk  |  Foto: FB/Polícia SR