Ľudia sa snažia už tisícročia uľahčovať si prácu. Výnimočným zlepšovákom bol vynález kolesa, následne trebárs kladky a ďalších jednoduchých nástrojov. Postupne to boli napríklad ťažné zvieratá, parný stroj, v ostatných desaťročiach počítače. Avšak umelá inteligencia môže byť úplne prevratná, teda vlastne už je.

Ktoré profesie budú mať veľký problém? „S nástupom umelej inteligencie (AI) ľudia začnú robiť pomocou nej viac kreatívnej práce, opakujúce sa úlohy sa zautomatizujú,“ myslí si Alexander Bruna, vedúci pracovnej skupiny Českej asociácie umelej inteligencie, v relácii na televízii CNN Prima NEWS.

Podľa odborníka Jana Romportla pre zmenu mnohé profesie zaniknú, pretože umelá inteligencia je lepšia ako ľudia takmer vo všetkom. Vo vysielaní sa experti priamo pýtali umelej inteligencie na prognózu trhu práce.

Úradníci – administratívni pracovníci, manažéri, audítori, ale aj scenáristi, spisovatelia či hlasoví herci. Tieto profesie budú v blízkej budúcnosti pravdepodobne nahradené umelou inteligenciou. „Ľudia, ktorí robia kancelársku prácu, by sa mali začať vzdelávať a zaujímať sa o to, čo nástroje AI dokážu a ako im môžu pomôcť v práci,” povedal Bruna.

„Povedal by som, že veľké množstvo tzv. bielych golierov úplne zmizne. Niektoré miesta budú vytvorené, ale určite ich nebude tak veľa,” povedal Romportl. Dodal, že podľa jeho názoru je potrebné vytvoriť fungujúcu ekonomiku, ktorá bude stále pripisovať určité hodnoty ľuďom. „Ako budú ľudia lepší ako AI, keď AI je v skutočnosti lepšia vo všetkom? V jednej veci, a to je byť človekom,” povedal.

Umelá inteligencia zrejme čoskoro nahradí hlavne tie pozície, ktorých náplň práce je neustále prakticky rovnaká, spomenuté bolo trebárs odvetvie ako účtovníctvo.

Zdroj: Prima CNN | Foto: Depositphotos