Úrady vydávajú alarmujúce zistenia – podľa štatistík je až 33 % pracovných miest na Slovensku v ohrození a môžu zaniknúť. Skončí tak každý tretí Slovák na Úrade práce?

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vydala desivú prognózu pre Slovensko, no aj ďalšie krajiny. Podľa ich slov je u nás v ohrození až 33 % pracovných miest a každý tretí Slovák tak môže ostať bez práce. Ich prieskum sa týkal spolu 32 krajín, z ktorých niektoré skončili lepšie iné horšie.

Najväčším strašiakom sa pre nás má stať automatizácia výroby, roboty a stroje, ktoré v mnohých odvetviach dokážu nahradiť ľudskú prácu. Ide pritom predovšetkým o profesie, na ktoré nie je potrebné vyššie alebo špeciálne vzdelanie, ako napríklad pracovníci vo veľkých fabrikách, fastfoodoch, call centrách či pri obsluhovaní prístrojov. Naopak, najmenej ohrozené sú profesie učiteľov, zdravotných sestier či doktorov, pri ktorých je nutná prax a vzdelanie. Vo svete tak celkovo odhadujú nahradenie ľudí strojmi až pri 66 miliónoch pracovných miest.

Roboty majú mať oproti ľudskej práci viaceré výhody, ako žiadna práceneschopnosť, presnosť, menšia chybovosť a zamestnávateľov potešia aj nižšie náklady na plat a vyššie zisky. Tento krok, ktorý zasiahne najmä strednú a východnú Európu, urýchľujú aj vládne opatrenia, ako príplatky za prácu cez víkend či v noci. Podľa analytikov sa tak treba už teraz začať pripravovať na masívnu automatizáciu a zmenu pracovného trhu, na ktorom mnohé profesie zaniknú, no zároveň vzniknú iné, o ktorých doposiaľ mnohí netušia. Príkladom je práca so sociálnymi sieťami či YouTube kanálom. Ak by totiž nedošlo k príprave, hrozí vo viacerých krajinách výrazná nezamestnanosť.

Zdrojtheguardian.com │ Foto: Pixabay