Z Babieho leta majú radosť posledné dni mnohí z nás. Na našom území prevláda teplé, slnečné a stabilné počasie, ktorého dekádu preruší až víkend. Počas týždňa si ho preto ešte poriadne užite. 

Podľa meteorológov môžeme skutočne hovoriť o letnom počasí, nakoľko počas pondelka 16. októbra bola na našom území zaznamenaná teplota nad hranicou +25°C. Tá je už považovaná za hranicu letného dňa. V Európe prevláda dokonca ešte teplejšie, ba priam až tropické. V Španielsku teploty už niekoľko dní prekračujú hranicu +35°C. Naopak, v západnej Európe Babie leto končí. U nás zotrvá naďalej.

Slovensko je pod vplyvom mohutnej tlakovej výše

Počasie na našom území má na svedomí práve rozsiahla oblasť nízkeho tlaku. Tá sa rozkladá nad južnou Európou. Do mnohých oblastí Európy prináša so sebou preto tlaková výš nielen slnečné, ale i teplé počasie. V tomto znení bude pokračovať aj počas nasledujúcich dní.

Teploty budú počas nasledujúcich dní nadpriemerné

Nastávajúce dni prinesú na naše územie skutočne stabilné a slnečné počasie. Pozor si však treba dať na pribúdajúce hmly, ktoré sa v niektorých oblastiach môžu udržať i po celý deň. Práve v ich dôsledku budú maximá postupne klesať.
“Stále však teploty budú veľmi vysoké. Maximálne teploty sa budú pohybovať nad hranicou +20°C, čo je na súčasnú ročnú dobu mimoriadne veľa. Až do nedele nás tak čaká teplotne nadpriemerné počasie,” uviedlo imeteo.sk.

Zmena nastane pravdepodobne až v nedeľu, kedy by mal od severozápadu postúpiť studený front. Ten bude mať na svedomí prerušenie Babieho leta. Pokračovať by však malo v priebehu nastávajúceho týždňa.

Zdroj: imeteo.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: pixabay.com