V posledných rokoch sa mnohí Slováci rozhodli presťahovať do okolitých krajín, pričom sa nachádzajú tesne pri slovenských hraniciach, aby mohli chodiť do práce, a zároveň ich deti navštevovali školy na našom území. Jedna z obcí chce však zamedziť ďalšiemu prívalu našincov.

Mnohých obyvateľov maďarskej dedinky Bezenye, ktorá sa nachádza blízko Bratislavy, prekvapil v schránke letáčik o pripravovanom referende. Priamo v obci má totiž dôjsť k výstavbe nového sídliska s viac ako 100 pozemkami. Autor referenda, ktorý je nateraz neznámy, sa obáva, že rozsiahla stavba priláka ďalších Slovákov. „Nechceme, aby sa v našej dedine začala slovakizácia podobne ako v susednej Rajke,“ píše sa na letáku v slovenskom i maďarskom jazyku.

Mnohí občania obce sa domnievajú, že za referendom stojí samotná starostka Erika Márkus, iní túto teóriu odmietajú. Spoločne sa však zhodli, že sa niekto snaží vraziť klin medzi Slovákov a Maďarov. ,,Noví nasťahovalci pre samosprávu nepriniesli rozvoj, lebo ich daň nezostane v dedine, ale verejné služby im treba zabezpečiť, ako napr. starostlivosť o materskú školu, starostlivosť o verejné priestranstvo, verejné osvetlenie,“ uvádza sa v ozname o referende.

Autor plánovaného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 9. októbra priamo v obci zároveň upozorňuje, že vzrástla kriminalita, odhalil sa obchod s drogami a zbraňami. Spolužitie občanov s rôznou národnosťou má taktiež sťažovať kultúrne a jazykové rozdiely.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk  |  Foto: FB/Slováci v Rajke a v okolí, YT/Michal Feik