Včera sa začala písať nová história. Briti sa v referende rozhodli, že už nechcú byť súčasťou Európskej únie. Čo sa bude diať ďalej?

[sociallocker]Dnešný deň sa zapíše do histórie. Veľká Británia ako prvá z euroskeptických krajín chce vystúpiť z Európskej únie. Už niekoľko mesiacov sa hovorilo o tzv. Brexite, čiže odchode Veľkej Británie z EU. Vyhlásili referendum a včera ráno 23. 6. 2016 sa otvorili miestnosti, a väčšina Britov aj napriek nepriaznivému počasiu prišla vyjadriť svoj názor.  Celkovo prišlo 72,2 % oprávnených voličov, z toho 51,9% sa vyjadrilo za odchod Veľkej Británie z EU, čím sa spustila lavína udalostí.

Ako prvé, libra padla na svoje historické dno (EUR 1 = 0,80750 GBP). Naposledy bola na tejto úrovni v roku 1985. Hneď ráno britský premiér David Cameron položil funkciu s tým, že nie je vhodným lídrom Veľkej Británie na ceste, na ktorú sa vybrala. Taktiež burza hlási prudký pokles akcií. Je zrejmé, že v najbližších mesiacoch sa banky budú snažiť znížiť dopad poklesu libry, a tak úroky klesnú na nulovú hranicu.

Avšak vyvstáva otázka, čo bude ďalej. Škótsko, Írsko aj Severné Írsko sa rozhodli, že chcú zostať. Škótska premiérka Nicola Sturegon vyhlásila, že z hľadiska demokracie je neprípustné, aby Škótsko vystúpilo z EU, keď hlasovali, že chcú zostať. A veľmi pravdepodobne sa čoskoro uskutoční ďalšie referendum, tentoraz referendum o nezávislosti Škótska. Pravdepodobne môžeme podobný scenár čakať aj v Severnom Írsku.

Hlasy proti EU sú prítomné zrejme v každej krajine EU. Už dnes politickí lídri krajín, ako Francúzsko, Holandsko a Švédsko, vyzývali ľudí, aby sa vybrali rovnakou cestou ako Veľká Británia a vyhlásili referendum.

Je otázne, čo sa bude diať ďalej. Referendum nie je záväzné. To znamená, že pokiaľ sa vláda rozhodne, môže výsledok referenda ignorovať a ku rokovaniam o vystúpení nedôjde. Nebolo by to prvýkrát, keď by vláda krajiny Európskej únie nebrala do úvahy výsledky referenda. Navyše doteraz žiadna krajina z EU ešte nevystúpila, preto vlastne ani nevieme, ako to bude vyzerať v praxi. No lehota na vystúpenie je dva roky. Hneď ráno však obyvatelia Británie spustili petíciu za nové referendum. Podpísalo ju 129 000 obyvateľov, čím sa bude musieť zaoberať parlament.

Ak dôjde ku rokovaniam o Brexite, všetko závisí od toho, na akej zmluve sa teraz dohodnú predstavitelia EU a Veľkej Británie. V praxi to znamená, že Slováci žijúci vo Veľkej Británii sa zatiaľ nemajú čoho báť. Kým nebude jasné, za akých podmienok vystúpi z EU, môžu tam zostať žiť aj pracovať. To isté sa týka aj Britov pracujúcich v krajinách Európskej únie.

V dnešný deň je istá len jediná vec. A to tá, že pokiaľ predstavitelia jednotlivých štátov v Európskej únií nezačnú viac načúvať hlasom svojich občanov, môže sa stať, že sme naozaj na pokraji rozpadu Európskej únie.

Zdroj: bbc.com, cas.sk, independent.co.uk | Foto: YouTube.com [/sociallocker]