Na poslednej schôdzi parlamentu bola schválená novela zákona o cestnej premávke, ktorá vznikla v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru a Ministerstvom vnútra SR. Vodičov tak čakajú novinky, ktoré im môžu skomplikovať život.

Polícia dlhodobo nemá dostatočný počet mužov zákona ani technické kapacity na riešenie všetkých protiprávnych skutkov v cestnej premávke. V priebehu bežného výkonu služby sa po krajine pohybuje 1 191 policajtov a 234 príslušníkov ozbrojených síl. Pandémia koronavírusu si však vyžiadala zvýšený výkon služby v počte 5 411 príslušníkov policajného zboru.

Z tohto dôvodu bude môcť po novom vyrubiť pokutu aj obec či mesto. „Obce a obecné polície budú môcť od mája technickými prostriedkami zaznamenávať, prejednávať a pokutovať porušenie zákazu zastavenia a státia vozidiel. Dnes má takúto kompetenciu len Polícia Slovenskej republiky,“ uvádza sa na stránke rezortu vnútra.

V praxi to znamená, že mestá i obce môžu zdokumentovať porušenie povinnosti držiteľa vozidla, ako je zákaz zastavenia a státia. Následne majú kompetencie vydať rozkaz o pokute. Zaoberať sa majú aj prijatím a vybavením prípadnej sťažnosti zo strany pokutovaného vodiča. Rozšírenie právomocí má odľahčiť prácu policajtov, ktorí musia v posledných mesiacoch kontrolovať, okrem iného, protipandemické opatrenia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nrsr.sk, FB/Ministerstvo vnútra SR  |  Foto: FB/Ministerstvo vnútra SR, Polícia SR