Anglická Premier League je zrejme najsledovanejšou futbalovou súťažou sveta. Ostatné tri sezóny a zároveň päť z ostatných šiestich ovládol Manchester City vedený Pepom Guardiololom. Získa ďalší titul?

Kolo pred koncom stále nie je známe meno víťaza tohoto ročníka. Avšak Manchester City má opäť všetko vo svojich rukách, a to vďaka tomu, že zvládol uprostred týždňa neľahký duel na pôde Tottenhamu, vďaka čomu si pripísal deviatu ligovú výhru za sebou a dvadsiaty tretí duel v domácej lige v rade bez porážky.

Aká si situácia v boji o titul? Keďže Liverpool FC zažil nevydarený apríl i začiatok mája, v hre o titul už nie je. Získal len deväť z ostatných dvadsať jeden možných bodov. Avšak Arsenal, ktorý vyhral posledných päť duelov v domácej lige a rovno pätnásť z ostatných sedemnástich, ho získať môže. Už teraz vie, že má za sebou, čo sa počtu bodov týka, jeden z troch najlepších výsledkov vo svojej histórii v ére Premier League.

Situácia po 37. kole

Manchester City má 88 bodov, Arsenal 86 bodov. Manchester City má o gól horšie skóre a Arsenal má lepšiu aj bilanciu zo vzájomných zápasoch (doma vyhral 1:0 a vonku remizoval 0:0).

Každopádne, vzájomné zápasy podľa pravidiel anglického futbalu nie sú podstatné a v prípade rovnosti bodov je ďalším kritériom skóre. A v túto chvíľu je isté, že Manchester City a Arsenal nemôžu mať po poslednom kole rovnaký počet bodov a zároveň aj rovnaké skóre.

Kto získa titul

Všetko má v rukách Manchster City, ktorý ho získa v prípade, že vyhrá a aj v prípade, že nevyhrá a zároveň nevyhrá ani Arsenal. Pre zmenu Arsenal môže získať titul v jedinom prípade, a to vtedy, keď vyhrá a zároveň Manchester City nevyhrá. Ak by Citizens remizovalo a Arsenal vyhral, oba celky by mali po 89 bodov, no Arsenal by mal určite lepšie skóre minimálne o dva góly.

S kým hrajú

Oba celky hrajúce o titul sú v poslednom kole domáce a oba favorizované. Na pôdu Manchestru City pricestuje deviaty West Ham, ktorý už nemôže svoje postavenie zmenuť. Arsenal privíta pätnásty Everton, ktorý si už polepšiť nemôže a prípadný pokles na 16. miesto mu rovnako neuškodí, zostupuje až osemnásty tím tabuľky.

Oba zápasy a zároveň celé 38. kolo je na programe v nedeľu 19. mája od 17:00 nášho času.

V hre historický rekord

Ak získa titul Manchester City, stane sa prvým tímom vo viac ako 130-ročnej histórii anglického futbalu, ktorý by sa stal štyrikrát v rade majstrom.

Trikrát v rade získal titul ako prvý Huddersfield Town v rokoch 1924-1926, následne Arsenal (1933-1935), podarilo sa to aj Liverpoolu FC (1982-1984), Manchestru United dvakrát (1999-2001 a 2007-2009) a aktuálne je v rovnosti s nimi aj Manchester City (2021-2023).

Zdroj: Hitky | Foto: IG/mancity, YT/The Emirates FA Cup