Nevozil sa k nám odpad zo Západu, všetci pracovali, bola dostupná lekárska starostlivosť, nebol taký zhon, jedlo stálo pár korún, ľudia sa cítili bezpečne a šťastne. Mnohí dnes doslova velebia socializmus a život v Československu pred rokom 1989.
Alebo sú to mýty a polopravdy? Každopádne, ľudia majúci menej ako 45 rokov prakticky z vlastnej skúsenosti nemôžu porovnávať doby pred a po roku ´89.
Tí ostatní mali v tom čas o 40 rokov menej ako dnes. Takže kto má dnes plus-mínus 60 rokov, mal v roku 1980 sotva osemnásť a tí, čo mali vtedy povedzme po štyridsiatke, dnes majú viac ako 80 rokov, ak sú teda ešte medzi nami.
To porovnávanie je vždy navyše subjektívne a ovplyvnené aj tzv. spomienkovým optimizmom. Spomienkový optimizmus je definovaný ako psychologický jav spoočívajúci v tom, že si ľudia pamätajú minulosť lepšie, než bola. Tento jav bol skúmaný už pred cca sto rokmi a je stále viac než aktuálny. Poďme sa ale pozrieť na tie “mýty a polopravdy”, ktoré sme spracoval český web Idnes a my ho doplnili niekoľkými postrehmi.
Mýty a polopravdy o socializme v ČSSR
2Všetci sa mali rovnako
Aj za predchádzajúceho režimu existovali rozdiely v mzdách, hoci je pravda, že rovnostárstvo bolo skutočne väčšie ako teraz. Pre porovnanie, v roku 1970, keď bol priemerný plat nižší ako 2000 československých korún, mal každý päťdesiaty zamestnanec viac ako dvojnásobok priemeru. Aktuálne je to každý desiaty. Otázkou je, koľko ľudí dokázalo vtedy robiť kšefty načierno a koľko dnes.