Nevozil sa k nám odpad zo Západu, všetci pracovali, bola dostupná lekárska starostlivosť, nebol taký zhon, jedlo stálo pár korún, ľudia sa cítili bezpečne a šťastne. Mnohí dnes doslova velebia socializmus a život v Československu pred rokom 1989.

Alebo sú to mýty a polopravdy? Každopádne, ľudia majúci menej ako 45 rokov prakticky z vlastnej skúsenosti nemôžu porovnávať doby pred a po roku ´89.

Tí ostatní mali v tom čas o 40 rokov menej ako dnes. Takže kto má dnes plus-mínus 60 rokov, mal v roku 1980 sotva osemnásť a tí, čo mali vtedy povedzme po štyridsiatke, dnes majú viac ako 80 rokov, ak sú teda ešte medzi nami.

To porovnávanie je vždy navyše subjektívne a ovplyvnené aj tzv. spomienkovým optimizmom. Spomienkový optimizmus je definovaný ako psychologický jav spoočívajúci v tom, že si ľudia pamätajú minulosť lepšie, než bola. Tento jav bol skúmaný už pred cca sto rokmi a je stále viac než aktuálny. Poďme sa ale pozrieť na tie “mýty a polopravdy”, ktoré sme spracoval český web Idnes a my ho doplnili niekoľkými postrehmi.

Mýty a polopravdy o socializme v ČSSR

5Každý pracoval

Je faktom, že každý musel mať prácu, inak by sa stal takzvaným parazitom a mohol by skončiť vo väzení. Povinnosť zamestnať sa však nehovorí, či každý skutočne pracoval a už vôbec nie, že mal dobrý plat. Cca každý desiaty obyvateľ podľa štatistík, ktoré neboli prezentované za socializmu, v roku 1988 žil pod sociálnym minimom.

Navyše, netreba dodávať, že ľudia nemali možnosť podnikať a keďže množstvo ľudí pracovalo vlastne celý život na jednom mieste, pretože to bol akýsi zvyk, mnohí trpeli syndrómom vyhorenia. O tom sa ale vtedy vedelo málo a ešte menej sa riešil.

Zdroj: Idnes | Foto: Pixabay

Ďalšie