VIDEO Friederike udrela obrovskou silou: Veterná smršť už má svoje prvé obete!

Dátum:

Presne pred 11 rokmi pustošila v Európe jedna z najsilnejších veterných búrok v novodobej histórii. Orkán, ktorý dostal v tom čase pomenovanie Kyrill si vyžiadal desiatky obetí po celej Európe. 

Vo štvrtok 18. januára sa tento orkán vrátil späť a od ranných hodín vyčíňa v Európe, nazvaný Friederike. Podľa meteorológov zasiahne všetky štáty od Holandska až po Slovensko.

Orkán Friederike prinesie poryvy až okolo 200 km/h

Friederike je silný orkán, ktorý sprevádza hlbokú tlakovú níž. Tá sa volá rovnako a pohybuje sa od Severného mora nad severné Poľsko. „Táto tlaková níž je pomerne hlboká. Tlak v jej strede klesá pod 980 hPa, čo spôsobuje silný tlakový gradient a práve to vyvoláva silné prúdenie, ktoré sa prejavuje na rýchlosti vetra,“ informovalo imeteo.sk.

Najhoršie už má za sebou Holandsko a momentálne smeruje veterná smršť do Nemecka, Poľska a Česka. Prvé obete silnej Friederiky sú hlásené v Holandsku. V mestách dosahovali poryvy vetra v nárazoch rýchlosť až 130 km/h. Vietor bol taký silný, že sa ľudia nevedeli udržať na svojich nohách.

Obrovské problémy sú hlásené aj z prístavu Rotterdam. Tu vietor dosahoval takú silu, že zrúcal postavené kontajnery.

Podľa holandských úradov má orkán Friederike dve ľudské obete. Strecha v obci Olst zabila 62-ročného muža a pri nemeckých hraniciach v obci Enschede zomrel vodič po tom, ako na auto spadol strom.

Veterná smršť sa postupne presúva smerom nad Nemecko. K 13.00 zaznamenali nemeckí meteorológovia najsilnejší vietor na hore Brocken v pohorí Harz a to až s rýchlosťou 184 km/h. Z Nemecka už hlásia aj prvú obeť. Ide o 59-ročného muža, ktorého zabil padajúci strom.

„Pre silný vietor zastavili v severnom Porýnii-Vestfálsku železničnú dopravu s výnimkou vlakov kategórie ICE, ktoré jazdia so zníženou rýchlosťou. Nemeckí energetici o 14.00 informovali, že bez elektriny zostalo už 100 000 ľudí. Orkán by mal vystrájať do večerných hodín, kedy sa presunie nad Česko, Poľsko a čiastočne aj nad naše územie,“ informoval portál imeteo.sk.

Zdroj/Foto/Video: imeteo.sk, Facebook/Severe Weather Europe, ilustračné foto/pixabay.com

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

AKTUÁLNA SPRÁVA! Obľúbená módna značka na Slovensku končí!

Nie je žiadnym tajomstvom, že pandémia koronavírusu výrazne zasiahla...

Odhodila zábrany: Vo vysokom štádiu tehotenstva sa ukázala celkom NAHÁ!

Podnikateľka a influencerka Zuzana Strausz Plačková potvrdila vo februári...

Tvrdá rana pre Matoviča: Táto strana ho prestala podporovať!

Pred parlamentnými voľbami 2020 spolu plánovali vytvoriť novú vládu,...

Filmový svet v slzách: Známy herec ZOMREL náhle počas natáčania!

Filmový svet skončil v slzách po náhlej a nečakanej...