Nie je žiadnym tajomstvom, že situácia v zdravotníctve je katastrofálna a rozhodne jej nepomohla ani pandémia koronavírusu. Vláda sa namiesto adekvátnej odmeny pre zdravotníkov rozhodla pre almužnu, no tomu má byť konečne koniec!

Vláda v stredu (21. septembra) schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov po dlhých rokovaniach i mediálnych konfliktoch rôznych politikov. Zvýšenie miezd sa má týkať aj zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach i ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zmenou má byť aj zohľadnenie odpracovaných rokov.

„Súčasné ohodnotenie našich zdravotníkov vnímame ako komplexný problém, preto ho aj musíme riešiť ako celok. Navýšenie sa tak týka všetkých zdravotníckych povolaní. Pre zdravotníctvo je maximálne dôležité, aby nedochádzalo k pocitom nespravodlivosti medzi jednotlivými povolaniami,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský.

Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo navrhnúť v parlamente, aby sa zákon prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Celkovo má ísť o 25 profesií spojených so zdravotníctvom. Navrhovaná účinnosť má byť platná od 1. januára 2023, pričom by zvyšovanie platov malo pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Detailné návrhy si môžete pozrieť v jednotlivých tabuľkách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/MZ SR