Koronavírusová pandémia už nezasahuje len do zdravia obyvateľov, ale rodiny postihuje aj po finančnej stránke. Mnohí prišli v dôsledku vírusu o prácu, kým ďalší sú vo vynútenej karanténe. Toto je finančná pomoc vlády pre Slovákov!

Slováci sa musia v posledných týždňoch vyrovnávať s celkom novou situáciou v krajine. Koronavírus nám nasadil na tváre rúška, vyhnal ľudí z ulíc do svojich domovov, kde majú prečkať niekoľkotýždňovú karanténu. Mnohí však pociťujú okrem strachu o zdravie aj obavy o ďalšie ekonomické zabezpečenie svojich rodín.

Kým niektorí prišli po prepuknutí vírusu o prácu, ďalší sú v nariadenej karanténe. Vláda však nachystala pre občanov finančnú pomoc. Po nových opatreniach, ktorými otvorí od pondelka viaceré prevádzky, chystá podľa slov premiéra Igora Matoviča aj ekonomické balíčky, ktoré by pomohli zamestnancom aj zamestnávateľom prečkať náročné chvíle.

  • Vláda prispeje na plat zamestnanca 80 percent u tých ľudí, ktorí museli zostať doma a majitelia boli nútení zatvoriť prevádzky. Príspevok bude zahŕňať aj dane a odvody. Cieľom má byť udržanie pracovného miesta a zamedzenie prepúšťania.
  • Štát poskytne bankovú záruku v hodnote 500-miliónov eur
  • Zamestnanci v karanténe a rodičia na OČR budú dostávať po celú dobu pobytu doma 55 percent ich hrubej mzdy. Finančná pomoc sa poskytne 800-tisíc zamestnancom a 200-tisíc SZČO (>20% – 180 eur, >40% – 300 eur, >60% – 420 eur, >80% – 540 eur).
  • Štát poskytne odklad odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb viac ako o 40 percent
  • Štát poskytne odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb viac ako o 40 percent
  • Možnosť započítania si doteraz neuplatnenej straty od roku 2014 vrátane

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti