Slováci dlhé mesiace žiadajú politikov, aby konečne zakročili a zaviedli mechanizmy, ktoré by zmiernili následky prichádzajúcej energetickej krízy. Mnohí sa obávajú, že budú musieť zatvoriť svoje podniky, keďže nebudú schopní zaplatiť náklady. Eduard Heger z tohto dôvodu zvolal Hospodársku a sociálnu radu!

Premiér oznámil, že vláda predstavila konkrétnu pomoc pre firmy v boji s energetickou krízou. Zastropovanie cien elektriny a plynu sa má uskutočniť od 1. januára do 31. marca budúceho roka. Pri elektrine to bude na úrovni 199 eur za megawatthodinu (MWh) a pri plyne 99 eur za MWh. Nad túto úroveň preplatí štát 80 % výdavkov.

Podľa slov Eduarda Hegera sa týmto opatrením pokryje takmer celý firemný sektor. ,,Nezabúdame ani na domácnosti a aj pre nich pripravujeme energetické opatrenia na budúci rok. V tejto chvíli domácnosti majú regulované a stabilné ceny do konca tohto roka a my spravíme všetko preto, aby naši občania mali vo vláde počas krízy oporu, ktorá ich zodpovedne prevedie energetickou krízou,“ zdôraznil na sociálnej sieti.

Podmienky zastropovania energií sa majú prehodnotiť na konci prvého štvrťroka 2023 na základe situácie na trhu. Stále je však nutné schválenie štátneho rozpočtu v parlamente na budúci rok. Práve v ňom je totiž 3,5 miliardy eur vyčlenených na pomoc firmám.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: FB/Eduard Heger-predseda vlády SR