Ministerstvo školstva prichádza s viacerými návrhmi na zmenu, ktoré sú súčasťou Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Najradikálnejším z nich je náhrada desaťročnej povinnej školskej dochádzky povinným vzdelávaním, ktoré bude po novom trvať 12 rokov.

[sociallocker]Deti tak budú začínať s povinnou dochádzkou už ako päťročné a končiť budú v 17-tich rokoch. Povinné vzdelávanie v piatom roku života by sa potom malo realizovať dvoma spôsobmi. Buď absolvovaním nultého ročníka na základnej škole alebo prípravou na štúdium v poslednom ročníku materskej školy.

Zmena rozdelenia stupňov

Okrem zmeny dĺžky trvania povinnej dochádzky sa má zmeniť aj rozdelenie ročníkov do prvého a druhého stupňa na základných školách. Namiesto pôvodných 4 ročníkov bude prvý stupeň rozšírený o piaty ročník. Zvyšné štyri ročníky tak budú tvoriť druhý stupeň štúdia základnej školy.

Domáce vzdelávanie

Súčasťou návrhu zmien je aj možnosť domáceho vzdelávania dieťaťa v rámci prvého stupňa. Škola, do ktorej je dieťa zapísané, by mala vystupovať ako garant kvality domáceho vzdelávania. Mala by plniť nielen kontrolnú funkciu, ale zároveň poskytovať metodickú podporu a vhodné študijné materiály. Rodičia, ktorí sa rozhodnú vzdelávať deti doma, by mali možnosť vyučovať dieťa sami alebo prostredníctvom vzdelávacieho experta.

Zmena formy hodnotenia

Zmenou by malo prejsť aj samotné hodnotenie. Namiesto klasického hodnotenia žiakov pomocou známok, by sa dostali do popredia iné formy hodnotenia, ktoré využívajú skôr individuálny prístup, zameriavajú sa na hodnotenie aktuálnych vedomostí a zručností žiaka v porovnaní s jeho predchádzajúcou úrovňou. Dôraz sa kladie na samotný rozvoj osobnosti dieťaťa prostredníctvom priebežného, formatívneho a menej formálneho hodnotenia. Porovnávanie žiakov v rámci triedy by sa tak malo značne eliminovať.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: wikimedia.org
[/sociallocker]