Slovensko je celé roky veľmocou vo vodnom slalome a sezóna 2023-24 bola opäť raz mimoriadne úspešná. Máme totižto nielen víťaza svetového pohára.

Tým sa stal skúsený Matej Beňuš, ktorý získal aj bronz na olympiáde v Paríži v disciplíne C1, teda kanoe jednotlivcov. A to po štvrtý krát v kariére.

V záverečnom závode sezóny síce obsadil “len” 4. priečku, no i tak sa udržal na čele hodnotenia pred slovinsým závodníkom Žigom Lin Hočevarom, ktorý skončil siedmy.

Nemenej úžasné je aj to, že v záverečnom závode sezóny obsadil obdivuhodné 3. miesto veterán Michal Martikán, o ktorom mnohí už nevedia, že stále závodí, keďže svoj prvý cenný kov z olympiády si vyjazdil ešte v roku 1996, teda pred 28 rokmi.

Navyše, v celkovom hodnotení C1 sa veľmi vysoko umiestnil aj 25-ročný Marko Mirgorodský, Slovensko teda malo v elitnej desiatke hneď troch závodníkov. Je teda veľká škoda, že sa dodnes nezmenili pravidlá a na olympiáde vždy môže v tomto športe štartovať len jeden zástupca z každej krajiny, zatiaľ čo trebárs v atletike môžu závodiť traja a od obhajcu dokonca štyria atléti.

“Som šťastný, že som dokázal opäť vyhrať Svetový pohár. Po olympijskej sezóne som už poriadne unavený. Bolo to veľmi ťažké, pretože na prvenstvo bolo veľa adeptov a napokon som o to v závere bojoval už len s Hočevarom. Vo finále som išiel ešte rýchlejšie ako v semifinále, jeden dotyk ma však napokon odsunul z pódia. Tam sa dostal Mišo Martikán a patrí mu veľká gratulácia, že v tomto veku ešte dokáže s nami pretekať,” povedal Beňuš v rozhovore pre Joj Šport.