Pred desiatimi rokmi nebol tento futbalový klub takmer ničím zaujímavý. To sa ale zmenilo po tom, ako získal absolútne senzačne titul v azda najkvalitnejšej súťaži sveta. Avšak sláva len predchádzala skutočný pád.

Leicester bol v sezóne 2014-15 nováčikom Premier League a patril k adeptom na zostup. Napokon sa mu skvelým finišom podarilo zachrániť, obsadil 14. miesto. To bol len začiatok rozprávky.

Tá v sezóne 2015-16 nabrala reálne kontúry, veď ako jeden z pätice najväčších outsiderov podľa bookmakerov dokráčal Leicester k titulu v Premier League. Klub využil toho, že veľkokluby boli v prestavbách kádrov a v klube si všetko do bodky sadlo. V ďalšej sezóne sa klub dostal až do štvrťfinále Ligy majstrov. Ďalších šesť sezón po titule sa klub umiestňoval až na jednu výnimku v hornej polovici tabuľky, dvakrát bol dokonca piaty.

Nič nenasvedčovalo strmému pádu. V sezóne 2021-22 skončil tento anglický klub ešte ôsmy, v tej predošlej zostúpil. A to len sedem rokov po historickom titule.

Ako to tak býva, po zostupe sa kluby buď urýchlene vrátia alebo ich neraz čaká rozpredaj, strata sponzorov a ďalší pád. Prípad Leicestru je ale ten prvý. Síce niekoľko hviezd odišlo natrvalo či formou hosťovania, líšky valcuju konkurenciu. Po 32. kole majú výbornú bilanciu 25-3-4, majú náskok 12 bodov na Leeds a 16 bodov na Southampton. Zhodou okolností aj tieto tímy v minulej sezóne vypadli z Premier League.

Ak by Leicester v náročnej 2. anglickej lige, kde sa hrá až 46 zápasov, dokázal do konca sezóny získavať toľko bodov ako doteraz, ukončil by ju so 112 bodmi, čo by bol rekord súťaže. Doposiaľ bolo maximom 106 bodov.

Zdroj: Transfermarkt | Foto: Transfermarkt, IG/lcfl