Záver februára sa nesie v znamení vysokých teplôt, teda minimálne na to, že sa v ostatných rokoch často jednalo o najchladnejší mesiac roka. Teploty prekračujú aj 15°C, v noci sa viackrát v nížinách neklesli pod 5°C. Môžeme ešte očakávať mrazy?

Pre tých, ktorí nemajú radi zimu, máme dobré správy. Podľa webu iMeteo.sk sa “pravá” zima už v marci či nebodaj v apríli nevráti.

„Na severnej pologuli nastáva záverečné otepľovanie v stratosfére a rozpad polárneho víru. Zima v Európe končí a treba sa pripraviť na príchod jarného počasia,“ píše sa na iMeteo.sk
 
Faktorov, ktoré ovplyvňujú to, aké bude počasie nasledujúce dni a týždne, je veľa. V hre je vždy niekoľko sezónnych síl, ktoré spolu môžu vytvoriť veľmi jedinečné vzory počasia. Aktuálne ale na severnej pologuli, teda aj na Slovensku, do veľkej miery ovplyvňuje počasie polárny vír, ktorý teraz zaniká. Nastáva tzv. stratosférické otepľovanie.

V súčasnosti má podľa spomínaného webu polárny vír veľmi nerovnomerný tvar. Je stlačený a má oválny tvar namiesto pekne kruhového a umiestneného presne nad severným pólom. To sú znaky jeho kolapsu a následného zániku.

Neznamená to teda, že ešte nemôže klesnúť teplota o pár stupňov, no je prakticky vylúčené, že by prišli nejaké mrazy alebo sneženia. Teplota, samozrejme, môže ešte ráno sem-tam byť okolo nuly, no dá sa konštatovať, že môžeme pomaly vítať jar.

Zdroj: iMeteo.sk | Foto: Depositphotos