Zdražovanie všetkých energii na Slovensku je definitívne potvrdené a do platnosti vstúpi od 1. januára 2019. Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek uviedol bližšie podrobnosti.

Od 1. januára 2019 sa Slováci musia pripraviť na zdražovanie všetkých energii, čo má byť dôsledkom mimoriadneho medziročného nárastu cien komodít na burzách (elektrina o 27,44 percent, plyn o 24,18 percent a emisné povolenky o 222 percent). Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek uviedol na tlačovej konferencii bližšie podrobnosti: „Ceny na trhoch sa jednoducho zbláznili,“ vysvetľuje situáciu.

Predseda tiež uviedol detailné sumy, o ktoré sa zúži rodinný rozpočet slovenských rodín. Cena elektriny sa pritom priemerne zvýši o 5,66 %, cena plynu o 5,67 %, cena tepla o 4,70 % a cena vodného a stočného o 1,70 % v priemere. Dôležitým ukazovateľom ale bude aj spotreba domácností. Kým odberateľ elektriny v sadzbe DD1 (malý byt so spotrebou do 1000 kWh) priplatí v nasledujúcom roku 0,70 eura, v sadzbe DD2 (byt s vyššou spotrebou okolo 2300 kWh) si priplatí 2 eurá mesačne.

Rovnaký scenár opísal aj pri vzraste cien plynu. V tarife D2 (odber plynu na varenie a ohrev vody s ročnou spotrebou 14. 000 kWh) si rodina priplatí 0,90 eura. Pri dodávke tepla si Slováci priplatia v priemere 1,85 eura za mesiac navyše. Cena vodného a stočného vzrastie pre priemernú trojčlennú rodinu o približne 0,30 eura mesačne. Na záver zdôraznil, že v cenovom rozhodnutí úrad nestanovuje pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorú dodávatelia nemôžu prekročiť. V závislosti od spotreby domácnosti, ako aj konkrétnej firmy, od ktorej energie odoberáte, sa tak môže navyšovanie líšiť aj o niekoľko eur.

Zdroj: finweb.hnonline.sk | Foto: YouTube, Pixabay